W minionym roku na rynku regulowanym giełdy zadebiutowało siedem spółek. Jednocześnie główni akcjonariusze wycofali z obrotu akcje 25 emitentów. Z punktu widzenia zmian w portfelach głównych indeksów giełdowych miało miejsce kilkanaście awansów i spadków. W przypadku indeksu WIG20 jedynie w marcu doszło do jednej zmiany. Natomiast w indeksie giełdowych średniaków doszło w całym roku do pięciu zmian. Najwięcej przetasowań miało miejsce w przypadku sWIG80, w tym przypadku pojawiło się 16 nowych spółek. To wszystko przełożyło się również na zmiany struktury kobiet oraz mężczyzn w zarządach i radach nadzorczych.
Nowy rekord na rynku NewConnect
W porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł udział kobiet w zarządach spółek z rynku regulowanego i alternatywnego. Wskaźnik różnorodności w 2018 r. w ujęciu ogółem wzrósł do 12,5 proc. z 12,3 proc. w roku poprzednim. Tym samym jest to najwyższy poziom w okresie ostatnich czterech lat. Warto przypomnieć, że najwyższa wartość tego wskaźnika miała miejsce w 2012 r. (wówczas było to 13 proc.), zaś najniższy udział kobiet w zarządach wszystkich spółek giełdowych wystąpił w 2010 r. (11,1 proc.).
Wzrost udziału kobiet w ubiegłym roku to konsekwentne utrzymanie trendu po spadku, który miał miejsce w 2016 r. W przypadku głównego rynku akcji udział kobiet w zarządach wzrósł z 11,2 proc. w 2017 r. do 11,5 proc. w roku 2018. Do rekordowego poziomu wzrósł udział kobiet w zarządach spółek notowanych na rynku NewConnect. W ubiegłym roku wskaźnik różnorodności dla spółek notowanych na tym rynku wyniósł 14,9 proc. Oznacza to wzrost o 0,3 pkt proc. w stosunku do 2017 r. Tym samym został poprawiony rekordowy wynik z 2013 r., kiedy to udział kobiet w zarządach spółek na rynku alternatywnym wynosił 14,5 proc. Wzrost liczby kobiet w zarządach spółek na rynku NewConnect mógł być pochodną zmian w liczbie notowanych spółek na tym rynku: zadebiutowało 15 spółek, 36 zostało wycofanych z obrotu z czego dwie przeszły na rynek regulowany; ale również mógł wynikać ze wzrostu reprezentacji kobiet wśród spółek obecnie notowanych.
Z punktu widzenia zajmowanych przez kobiety stanowisk w zarządach spółek giełdowych po spadku w 2017 r. w ostatnim roku nastąpił wzrost liczby kobiet zajmujących stanowisko prezesa. Wskaźnik różnorodności w 2018 r. wyniósł 6,7 proc. Wzrosła również liczba kobiet na stanowisku wiceprezesa i wyniosła 14,3 proc., osiągając tym samym najwyższy poziom w okresie ostatnich pięciu lat. Natomiast na niezmienionym poziomie pozostał udział kobiet na stanowisku członka zarządu. Nadal wskaźnik ten jest najwyższy i kształtuje się w przedziale 18–20 proc., osiągając w ostatnim roku 17,9 proc.
Coraz więcej kobiet w radach nadzorczych na rynku regulowanym
W 2018 r. udział kobiet w radach nadzorczych wszystkich spółek giełdowych utrzymał się na tym samym poziomie jak w roku poprzednim i wynosił 18,6 proc. Oznacza to, że nadal rekordowy poziom udziału kobiet w radach nadzorczych odnotowano w 2016 r., kiedy wskaźnik ten wyniósł 18,8 proc. Do zmian doszło natomiast w reprezentacji kobiet w organach nadzorczych ze względu na miejsce notowania spółki. W przypadku rynku regulowanego został ustanowiony nowy rekord. Obecnie kobiety stanowią 15,2 proc. składu organów nadzorczych na rynku podstawowym i równoległym. Natomiast w przypadku rynku alternatywnego po dwóch latach wzrostu nastąpił nieznaczny spadek reprezentacji kobiet w radach nadzorczych. Obecne wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 23,2 proc., rok temu było to zaś 23,5 proc. Nieznaczny spadek może być w tym przypadku wynikiem tych samych zjawisk jak w przypadku zmian obserwowanych w zarządach. Na NewConnect w ostatnim roku z obrotu wycofana została stosunkowo duża liczba spółek, jednocześnie niewielka liczba debiutów mogła być reprezentowana w większym stopniu przez mężczyzn. To wszystko skutkowało wskazanymi zmianami.