Wygląda na to, że konferencje i starania Izby Domów Maklerskich nie poszły na marne. Strategia rozwoju rynku kapitałowego jest bliżej niż dalej. Można już otrąbić sukces?
Piotr Prażmo (PP): Kilka lat temu Izba Domów Maklerskich zainicjowała publiczną debatę na temat konieczności opracowania rządowej strategii dla rynku kapitałowego. Publikacja projektu stanowi więc zwieńczenie wysiłków branży maklerskiej mających na celu opracowanie rządowej strategii rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Przygotowana strategia może mieć przełomowe znaczenie dla przyszłości rynku kapitałowego w Polsce, jeśli realnie uwzględni wszystkie wyzwania i problemy, z jakimi mierzy się rynek i o jakich mówi od wielu lat.
Waldemar Markiewicz (WM): Nowa strategia powinna przede wszystkim stworzyć dobre warunki dla zwiększenia udziału rynku kapitałowego w finansowaniu polskich przedsiębiorstw, ponieważ taka jest nadrzędna rola rynku w gospodarce. Trzeba usuwać bariery i tworzyć zachęty, tak aby część oszczędności gospodarstw domowych przesuwać z lokat bankowych w kierunku finansowania rozwoju polskich firm. Ważne są zachęty do długoterminowego oszczędzania i konwersji części tych oszczędności w kapitał dostępny dla najszybciej rozwijających się i innowacyjnych polskich firm. Konkurencyjny rynek kapitałowy wymaga też konkurencyjnego otoczenia regulacyjnego i przyjaznych procedur administracyjnych. Ważne jest również obniżenie kosztów transakcyjnych infrastruktury giełdowej dla zwiększenia płynności. Rozwój rynku kapitałowego wymaga także silnej branży domów maklerskich, które pozyskują kapitał dla przedsiębiorstw, dokonują ich wycen i pomagają inwestorom w decyzjach inwestycyjnych.
MF sygnalizuje, że za strategię ma być odpowiedzialny pełnomocnik ministra finansów. To wystarczy, aby ta strategia faktycznie była wdrażana, a nie stała się dokumentem, który zostanie schowany do szafy?
PP: Ministerstwo Finansów przychyliło się do rekomendacji Izby Domów Maklerskich, która wskazywała, że dla skutecznej realizacji strategii potrzeba „czempiona rynku kapitałowego" – wysoko umocowanej osoby w rządzie, która będzie odpowiadać za wdrażanie strategii. I taka osoba jest wskazana w dokumencie strategii. Dodałbym do tego jeszcze dwa inne elementy: po pierwsze, ta osoba powinna zajmować się wyłącznie rozwojem rynku kapitałowego i, po drugie, powinna być cyklicznie rozliczana z realizacji strategii. A miarą sukcesu niech będzie wzrost udziału rynku kapitałowego w finansowaniu polskich firm.