Opłaty za zarządzanie funduszami maleją dzięki regulacjom, jednak klienci TFI mogą ponosić duże koszty inwestycji, gdy fundusz zarabia, o ile wynagrodzenie dla zarządzających powiązane jest z osiągnięciami funduszu. W tym zakresie również szykują się zmiany w najbliższym czasie, które zaczną obowiązywać od początku nowego roku.
Czytaj także: Należy patrzeć nie tylko na koszty stałe
NBP będzie analizował
Stałe opłaty za zarządzanie, zgodnie z rozporządzeniem, od przyszłego roku nie będą mogły być wyższe niż 2 proc. Obniżki rozpoczęły się z początkiem 2019 r., kiedy zaczął obowiązywać limit 3,5 proc. Wówczas jedną z instytucji, które opowiadały się za większymi cięciami opłat stałych, był Narodowy Bank Polski. NBP odniósł się do sprawy opłat za zarządzanie także przed rokiemm pisząc, że „na skutek pandemii Covid-19 oraz związanego z tym spadku stóp procentowych towarzystwa funduszy inwestycyjnych powinny wprowadzić dalsze obniżki wysokości stawek wynagrodzenia za zarządzanie. Dotychczasowe rozwiązania regulacyjne w tym zakresie wydają się bowiem niewystarczające w obliczu zmiany warunków rynkowych, a polski sektor funduszy inwestycyjnych wciąż pozostaje jednym z najdroższych w Europie". Jesienią NBP odniósł się także do kwestii opłat za wyniki osiągane przez fundusze, stwierdzając, że „należy rozważyć wprowadzenie regulacji kompleksowo odnoszących się do wszelkich kosztów pobieranych z aktywów funduszy inwestycyjnych. Powinny one dotyczyć nie tylko stałych opłat za zarządzanie, lecz także opłat za zarządzanie uzależnionych od wyników osiąganych przez fundusze".
Jak usłyszeliśmy w NBP, obecnie nie są podejmowane inicjatywy w zakresie zmian wysokości maksymalnych stawek opłat stałych za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi ani uregulowania sposobów naliczania i pobierania opłat zmiennych. Przedstawiciele NBP przypominają, że proces obniżania stawek stałego wynagrodzenia za zarządzanie FIO i SFIO zapoczątkowany w 2019 r. nie jest bowiem jeszcze w pełni zakończony – docelowa stawka tego wynagrodzenia w wysokości 2 proc. wartości aktywów netto funduszu w skali roku będzie obowiązywała od 2022 r. NBP zapowiada, że po zakończeniu cyklu obniżek podejmie próbę oceny skuteczności wprowadzonych rozwiązań. A jeśli chodzi o opłaty za wyniki, przypomina o opublikowanych przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) w 2020 r. wytycznych i zdaniem NBP powinny one przyczynić się do uporządkowania stosowanych przez TFI metod pobierania opłat zmiennych, a także zapobiegania obciążaniu uczestników funduszu nadmiernymi kosztami.