Oszczędzanie staje się coraz popularniejsze wśród Polaków

Niezależnie od możliwości, gromadzenie dodatkowych środków jest coraz popularniejsze wśród Polaków.

Publikacja: 06.07.2024 16:50

Oszczędzanie staje się coraz popularniejsze wśród Polaków

Foto: Adobe Stock

W sumie 73 proc. osób mniej lub bardziej regularnie gromadzi pieniądze na przyszłość, najczęściej nie więcej niż 1000 zł miesięcznie. Spośród grona odkładających środki na przyszłość, aż 45 proc. mówi, że samodzielnie doszło do wniosku, że warto oszczędzać – wynika z badania Velobanku. W tym gronie dominują mężczyźni (61 proc.), mniej niż jedna trzecia kobiet udzieliła podobnej odpowiedzi. Niemal co piąty badany świadomość oszczędzania wyniósł z domu, inspirując się radami najbliższej rodziny. Na rozmowy o finansach prowadzone z bliskimi zdecydowanie bardziej otwarte są panie. Na trzecim miejscu plasuje się inspiracja czasami Szkolnej Kasy Oszczędności. Nawet 6 proc. ankietowanych odkłada pieniądze, jako kontynuację nawyku z czasów szkolnych. Dotyczy to niemal jednakowo kobiet (5 proc.) i mężczyzn (6 proc.).

Informacji na temat skutecznego oszczędzania zazwyczaj szukamy w internecie. Zadeklarowało to 26 proc. biorących udział w badaniu VeloBanku. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze, kto jest autorem tych treści i uważać na potencjalne oszustwa, których obok wartościowych porad niestety w sieci nie brakuje. Na internetowe informacje o odkładaniu częściej wskazują mężczyźni (31 proc.) niż kobiety (22 proc.). Istotnym źródłem porad dla oszczędzających Polaków są konsultanci w bankach. Z ich eksperckiej wiedzy korzysta 12 proc. ankietowanych, w podobnym stopniu mężczyźni oraz kobiety. Na ostatnim miejscu podium znajdują się social media. Profile oraz podcasty dotyczące finansów wybiera 7 proc. z nas (8 proc. pań i 5 proc. panów).

Czytaj więcej

Poduszka finansowa zwiększy liczbę osób, które uważają, że są odporne finansowo

– Niemal czterech z dziesięciu uczestników naszego badania uważa, że stosunkowo wysokie obecnie stopy procentowe będą spadać w ciągu najbliższego roku. Warto więc skorzystać z okazji i zdecydować się na jedną z najpopularniejszych, stabilnych form oszczędzania. Polacy chętnie sięgają po produkty bankowe, takie jak konta oszczędnościowe czy lokaty – podkreśla Dawid Zaleśny, kierownik Sekcji Depozytów w Biurze produktów oszczędnościowych i rachunków w VeloBanku.

Natomiast, jak podkreśla Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, ok. 71 proc. respondentów badania „Finanse Polaków” przeprowadzonego na zlecenie banku deklaruje chęć odtworzenia oszczędności do poziomu sprzed roku. – Potwierdza to obserwacje ekonomistów, iż zwiększa się stopa oszczędności gospodarstw domowych, które odbudowują oszczędności po okresie ich spadku w latach 2022–2023. Szczególnie, że sprzyjają temu wysokie nominalne stopy procentowe. Realizacja tych deklaracji oznaczałaby, że wysokiej nominalnej dynamice wynagrodzeń towarzyszyć będzie bardziej umiarkowane tempo odbicia konsumpcji prywatnej – przewiduje.

Czytaj więcej

Stopy NBP depozytom jeszcze długo nie zaszkodzą. Inflacja tak
Oszczędzanie
Stopy NBP depozytom jeszcze długo nie zaszkodzą. Inflacja tak
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Oszczędzanie
Poduszka finansowa zwiększy liczbę osób, które uważają, że są odporne finansowo
Oszczędzanie
U Polaków lepiej z poduszką bezpieczeństwa niż u Amerykanów
Oszczędzanie
Coraz więcej z nas nosi swój bank w smartfonie
Oszczędzanie
Lokaty terminowe poszły w odstawkę. Liczą się depozyty bieżące
Oszczędzanie
Ograniczenie gotówki sprzeczne z zapisami EBC