BLIK Płacę Później będzie dla całego rynku e-commerce

W I kwartale BLIK zanotował wzrost liczby transakcji o blisko 40 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając łącznie 518 mln operacji o wartości 73,9 mld zł.

Publikacja: 17.05.2024 20:38

BLIK Płacę Później będzie dla całego rynku e-commerce

Foto: Adobe Stock

Na koniec marca z rozwiązania aktywnie korzystało już 16,3 mln użytkowników. Najdynamiczniej rosła liczba przelewów na telefon BLIK – Polacy skorzystali z tej usługi aż 132 mln razy. Wyraźny wzrost odnotowano także w kanale POS – między styczniem a marcem użytkownicy wykonali w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych przeszło 105 mln transakcji, czyli o prawie 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale najwięcej transakcji BLIK-iem zostało zrealizowanych w e-commerce – co druga płatność odbyła się w tym kanale.

40 %

– o tyle wzrosła w I kwartale liczba transakcji BLIK-iem w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając łącznie 518 mln operacji o wartości 73,9 mld zł.

Ostatnie miesiące stanowiły dla BLIK-a czas intensywnego rozwoju oraz wprowadzania nowych funkcji. Usługa BLIK Płacę Później została udostępniona klientom VeloBanku w serwisach VeloMarket i Morele, a po zakończeniu fazy pilotażu także użytkownikom Banku Millennium. Dodatkowo, BLIK stale poszerzał również swoją obecność w administracji publicznej – obecnie jest dostępny w ramach aplikacji mObywatel już w 50 urzędach.

16,3 mln

aktywnych uczestników miał na koniec I kwartału BLIK. Klienci chętnie korzystali z przelewów na telefon – ta usługa rosła najdy- namiczniej i w I kwartale dokonano aż 132 mln takich transakcji.

Czytaj więcej

Finansiści przewidują, że wkrótce znikną transakcje gotówką

– W nadchodzących kwartałach będziemy w dalszym ciągu intensywnie pracować nad rozszerzeniem funkcji BLIK-a – tak aby jeszcze bardziej ułatwić naszym użytkownikom zarządzanie finansami i zobowiązaniami. Szczególnie skupiamy się na rozwoju usługi BLIK Płacę Później, którą w perspektywie kolejnych miesięcy zamierzamy udostępnić dla całego rynku e-commerce. Nasze ambitne plany obejmują jednak nie tylko Polskę, ale również rynek słowacki i rumuński, gdzie kontynuujemy prace nad wprowadzeniem możliwości BLIK-a. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli przedstawić kolejne rezultaty podjętych działań – podsumowuje Monika Król, wiceprezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK-a.

Oszczędzanie
Polacy wolą coraz wyższe nominały banknotów
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Oszczędzanie
Phishing, deepfake, fałszywe inwestycje – cyberprzestępcy mają wiele pomysłów
Oszczędzanie
Banki dopięły swego: coraz mniejsze jest zainteresowanie lokatami
Materiał partnera
Oszczędzanie w złocie jest dla każdego
Oszczędzanie
Polskie banki odporne na wstrząsy
Oszczędzanie
Na rynku depozytów cisza przed burzą – inflacyjna i nie tylko