Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła w tym miesiącu stopy procentowe o 50 pkt baz. – Ruch ten był więc skromniejszy niż oczekiwania większości ekonomistów (75 punktów). Co więcej, podczas konferencji prasowej prof. Adam Glapiński sugerował, że aktualna podwyżka może nawet być ostatnią w bieżącym cyklu. Dalsze ruchy RPP zależą oczywiście od tego, co będzie się działo w gospodarce, a w szczególności od tego, jak zachowywać się będzie inflacja – podkreśla Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
Stopy: niewiadoma
Specjalista zauważa, że na łagodniejszy ton prezesa NBP i wolniejsze niż spodziewane podwyżki stóp procentowych zareagował rynek. W piątek (8 lipca) stawka WIBOR 3M spadła do poziomu 7,08 proc. z 7,14 jeszcze dzień wcześniej. W przypadku WIBOR-u sześciomiesięcznego był to spadek odpowiednio do 7,38 z 7,43 proc. – Warto pamiętać, że od miesięcy WIBOR wyprzedzał decyzje podejmowane przez RPP. W normalnych warunkach WIBOR 3M notowany jest na poziomie o 0,25 pkt proc. wyższym niż podstawowa stopa procentowa. Nawet dziś dysproporcja ta wynosi ponad dwa razy więcej. To znaczy, że rynek dyskontuje już co najmniej część pojedynczej podwyżki stóp procentowych. Nie ma jednak pewności, czy do niej, a tym bardziej kolejnych podwyżek stóp, faktycznie dojdzie. Wszystko zależy od wcześniej wspomnianej inflacji – przypomina Bartosz Turek.
I dodaje, że ostatnie sygnały płynące z NBP miały też bardzo wyraźny wpływ na kontrakty terminowe na stopę procentową, które są emanacją oczekiwań dotyczących tego, co dziać się będzie w Polsce ze stopami procentowymi. Jeszcze w czwartek (7 lipca) sugerowały one, że podstawowa stopa procentowa może w bieżącym roku dojść lub nawet przekroczyć 8 proc. W poniedziałek 11 lipca przed południem oczekiwania te spadły w okolice 7 proc. To sugeruje, że we wrześniu RPP może jeszcze raz podnieść stopy procentowe, ale już w październiku podobna decyzja wcale nie jest pewna.
Również Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomatu i InternetowyKantor.pl, zauważa, że inwestorzy doszli do wniosku, że wypowiedzi Adama Glapińskiego zapowiadają wygaszanie cyklu podwyżek stóp procentowych: stopa WIBOR 3M spadła w ciągu dwóch dni do 7,0 proc. W dół szedł również WIBOR 6M.