Waluty dadzą trochę więcej

Seria podwyżek stóp procentowych dość mocno wpłynęła na oprocentowanie depozytów złotowych. A banki lekko poprawiły ofertę lokat walutowych. Poza frankami szwajcarskimi.

Aktualizacja: 16.06.2022 13:12 Publikacja: 16.06.2022 12:22

Waluty dadzą trochę więcej

Foto: Adobestock

Depozyty walutowe wyrażone w złotych stanowiły od dłuższego czasu mniej więcej 10 proc. oszczędności gospodarstw domowych w bankach. Od pewnego czasu jednak ich udział rósł wraz z osłabieniem złotego. W styczniu ich udział przekroczył 13 proc., i na tym mniej więcej poziomie się utrzymuje – w kwietniu wynosił 12,5 proc.

Nieco lepsze oferty

Dobrym przykładem zróżnicowanego zainteresowania banków przechowywaniem walut jest Getin Bank, od dłuższego czasu walutowy lider. Długo oferował najlepsze oprocentowania dla lokat w euro. Tylko że coraz niższe. Sześciomiesięczna Lokata Powitalna oprocentowana była pod koniec 2019 r. w wysokości 1,2 proc., potem 0,8 proc., a w maju 2020 r. już jej nie było. Bank oferował zwykłe lokaty: 12-miesięczną oprocentowana w wysokości 0,6 proc. i sześciomiesięczna, z oprocentowaniem 0,35 proc. Są nadal: obie z oprocentowaniem 0,3 proc. Lokaty powitalne wróciły w ubiegłym roku: 12-miesięczna z oprocentowaniem 0,4 proc. i sześciomiesięczna - 0,3 proc. W marcu pojawiły się nowe: 18-miesięczna z oprocentowaniem 1,1 proc. i 15-miesięczna - 1 proc. Ta pierwsza ma obecnie oprocentowanie 1,3 proc. Ale Getin wprowadził jeszcze lepszą ofertę: 18- i 12-miesięczną Eurolokatę. Obie można zakładać do końca czerwca, a oprocentowanie to odpowiednio 1,5 i 1,2 proc. Pozostał brak wymagania posiadania rachunku osobistego. Po zakończeniu lokaty środki zwracane są bezpłatnie na wskazany rachunek lub wypłacane gotówką.

Getin Bank długi czas był również dolarowym liderem - jego półroczna Lokata Powitalna oprocentowana była w wysokości 2,2 proc., potem oprocentowanie obniżono najpierw do 2 proc., potem do 1,5 proc., do 1,3 proc., - aż wreszcie znikła z oferty. W maju 2020 r. bank oferował 12-miesięczna lokatę z oprocentowaniem 0,85 proc., potem 0,6 proc., a obecnie jej oprocentowanie wynosi 0,3 proc. Lider z 2020 roku, Credit Agricole, długo nie zmieniał oprocentowania swojej trzyletniej lokaty – 1 proc. - potem miał ją (wraz z dwuletnią) na poziomie 0,3 proc. Obecnie lokaty we wszystkich walutach oprocentowane są w CA na równym poziomie - 0,01 proc. W klasyfikacji dolarowej przez wiele miesięcy przewodził BOŚ Bank z oprocentowaniem 12 miesięcznej lokaty w wysokości 0,5 proc. Ale wyprzedził go Citibank, oferując . na sześć miesięcy klientom bankowości prywatnej 1 proc. posiadaczom konta Citigold 0,8 proc., a pozostałym – 0,6 proc. Lokatę Millenet na okres w przedziale 276-366 dni z oprocentowaniem 0,5 proc. proponuje Bank Millennium.

Czytaj więcej

Zainteresowanie lokatami rośnie wraz z oprocentowaniem

Funty brytyjskie, w których na lokatach nie było co na wysokie odsetki od dawna liczyć, od dłuższego czasu mają je najwyższe. Głównie dzięki temu, że ich oprocentowania od dość dawna się nie zmieniały. Najlepsze warunki - 0,6 proc. w skali roku – oferuje już od ponad trzech lat na 12-miesięcznych lokatach Bank Ochrony Środowiska na EKOlokacie (bez konieczności posiadania konta w banku). Sześciomiesięczny depozyt oprocentowany jest w wysokości 0,4 proc. Ofertą w funtach ma również Bank Millennium – 0,5 propc. na okres od 276 do 366 dni i 0,4 proc. na okres od 93 do 275 dni.

Najmniej opłacalne jest lokowanie w banku franków szwajcarskich. Podobnie jak w przypadku funta, liderem jest BOŚ Bank. Tyle że jego Ekolokaty oprocentowane są minimalnie: na dwa lub trzy lata zaledwie 0,1 proc., na 6 i 12 miesięcy - 0,05 proc. Do ich założenia wymagane jest posiadanie rachunku oszczędnościowego a'vista we frankach.

Oszczędzanie na kontach

Alternatywą dla walutowych lokat terminowych nie są raczej oszczędnościowe konta walutowe, ze względu na minimalne oprocentowania. W Getin Banku często pojawiają się promocje – tyle że wciąż zmieniają się jej warunki. Oprocentowania spadało, a okres promocji się zmieniał – z czterech do dwóch miesięcy, potem zwiększając się do trzech. Rosła za to suma - do 200 tys. dolarów lub euro. A oprocentowanie wynosi 0,3 proc. dla waluty europejskiej i 0,5 proc. dla amerykańskiej. Do 31 marca można było zyskać 0,5 proc. na dolarach i 1 proc. na euro. Obecnie jest to 1 proc. dla obu walut na sześć miesięcy. Kwota pozostała bez zmian.

Czytaj więcej

W standardzie wciąż mało

W Banku Millennium Konto Oszczędnościowe Walutowe prowadzone jest w euro i dolarach, z minimalnym oprocentowaniem w wysokości 0,01 proc. W takiej samej wysokości oprocentowane jest konto oszczędnościowe w Citibanku. BOŚ Bank oferuje EKOkonto oszczędnościowe walutowe we frankach (oprocentowanie 0,05 proc.) i w euro (0,2 proc.). ING Bank Śląski oferuje konto w euro, dolarach i funtach z oprocentowaniem 0,01 proc.

Oprocentowanie zmienne Rachunku Oszczędzam w walutach obcych banku Credit Agricole było wyliczane jako suma stopy bazowej oraz marży, przy czym marża może być wartością dodatnią, zerową lub ujemną. W związku z zakończeniem publikacji wskaźników referencyjnych LIBOR, które były podstawą do ustalenia oprocentowania, konto zostało wycofane z końcem ubiegłego roku. Santander Bank Polska zawiesił swoje konto walutowe od czerwca 2020 r.

Oszczędzanie
Najlepsze lokaty przyniosą realny zysk. Ale deponenci strat nie pokryją
Oszczędzanie
Większość Polaków uważa, że instytucje finansowe dobrze chronią ich pieniądze
Oszczędzanie
Euro i dolar to waluty do oszczędzania
Oszczędzanie
Wciąż można znaleźć lokaty perełki. Serwowane razem z kontem
Oszczędzanie
Polacy oszczędzają, Amerykanom coraz trudniej
Oszczędzanie
Dla deponentów największym zagrożeniem jest inflacja