Z zebranych danych wynika, że w Polsce 27 proc. respondentów zrezygnowało z płacenia gotówką lub do minimum ograniczyło tę formę rozliczenia. Na tle badanych krajów Polska plasuje się blisko średniej, która wyniosła 30 proc. Dla porównania w Wielkiej Brytanii z transakcji gotówkowych zrezygnowało 42 proc. badanych, ale we Włoszech, gdzie Covid-19 uderzył wyjątkowo mocno – 21 proc.

Aż 41 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że dokonując płatności, częściej używało kart zbliżeniowych niż przed pandemią. Plasuje to Polskę na drugiej pozycji po Wielkiej Brytanii, gdzie do częstszego używania kart zbliżeniowych przyznało się 46 proc. ankietowanych.

Pandemia przyczyniła się też do wzrostu zainteresowania płatnościami zbliżeniowymi wykonywanymi via aplikacje mobilne, takie jak Apple Pay czy Google Pay. Niemal jedna czwarta ankietowanych Polaków (24 proc.) zadeklarowała, że częściej korzystała z tych rozwiązań, a 2,7 proc. użyło ich po raz pierwszy. Wszyscy respondenci deklarują, że będą nadal korzystać z rozwiązań mobilnych.– Ten trend będzie się pogłębiał. Z naszych badań klientów wynika, że kto raz przełamał niechęć do tego typu transakcji i przekonał się, że są wygodne i bezpieczne, ze sporym prawdopodobieństwem nie będzie chciał wrócić do płatności gotówkowych – uważa Marcin Szczuka, młodszy partner w Bain & Company.