Spokojny tydzień z wynikami spółek w tle

Brak ważnych publikacji makro sprawia, że najbliższy tydzień na GPW upłynie głównie pod znakiem publikacji raportów finansowych przez spółki.

Publikacja: 22.05.2022 21:00

Marcin Kiepas analityk, Tickmill

Marcin Kiepas analityk, Tickmill

Foto: materiały prasowe

Po ostatnich emocjonujących tygodniach na rynkach finansowych, ten ostatni przyniósł spore wyciszenie. Owszem wciąż gorąco było na rynkach akcji, zwłaszcza tych w USA, gdzie próba złapania dołka spotkała się ze środową kontrą w postaci najgorszej sesji od pandemicznego 2020 roku, ale już na innych rynkach było dużo spokojniej.

Wydaje się, że po tym nerwowym okresie inwestorzy powoli łapią balans i w najbliższym czasie zmienność na rynkach będzie mniejsza. Również na giełdach. Szczególnie, że w kalendarzu brak naprawdę ważnych publikacji makroekonomicznych, które mogłyby wstrząsnąć inwestorami.

Te wrócą dopiero w ostatnich dwóch dniach maja i pierwszym dniu czerwca, gdy będzie miał miejsce wysyp danych inflacyjnych z Europy, co ustawi oczekiwania przed zaplanowanym na 9 czerwca posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, jednocześnie mając duży wpływ na sytuację na europejskich giełdach i na notowania wspólnej waluty.

Bardzo ważnych danych nie będzie, ale to nie znaczy, że rynkowy kalendarz świeci pustkami. I tak w poniedziałek należy zwrócić uwagę na majowy odczyt indeksu instytutu Ifo dla Niemiec, a lokalnie na dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Dzień później zostanie opublikowana cała grupa wstępnych odczytów indeksów PMI za miesiąc maj, obrazująca koniunkturę od Japonii, przez największe europejskie gospodarki, a na USA kończąc. Tego dnia zaplanowane jest również jedno z dwóch w tym tygodniu wystąpień Christine Lagarde (ECB).

W środę decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Rezerw Nowej Zelandii, ale uwaga rynku skupi się przede wszystkim na „minutkach Fed". Najważniejszą pozycją w czwartek jest publikacja zrewidowanych danych o PKB USA za I kwartał, a w piątek o wydatkach i dochodach Amerykanów.

Przy potencjalnym braku mocnych impulsów ze strony rynków globalnych, inwestorzy na GPW bacznie będą zwracać uwagę na raporty kwartalne spółek. A będzie ich naprawdę sporo. We wtorek wyniki za I kwartał opublikuje m.in. Enea, PGE, Bogdanka, Huuuge i Oponeo. W środę Asseco Poland, CCC, Tauron Polska Energia, CI Games i STS. W czwartek dwa giełdowe tuzy, które w ostatnim roku zaliczyły ogromną przecenę, czyli Allegro i CD Projekt, a także BoomBit, Creepy Jar i Biomed Lublin. W piątek wynikami pochwali się PKO Cargo i duża grupa mniejszych spółek.

Oprócz wymienionych wydarzeń niezmiennie cały czas należy obserwować dwa tematy, które nawet jak na chwilę przycichną, to cały czas pozostają kluczowymi z punktu widzenia rynków finansowych. Mianowicie rozwój sytuacji w Ukrainie oraz doniesienia z chińskiej gospodarki. Z tym tylko rozróżnieniem, że wszystkie informacje z Chin mogą okazać się ważne, podczas gdy w przypadku wojny liczyć będą się jedynie takie, które będą dawać nadzieje na jej rychłe zakończenie lub w diametralny sposób zmienią układ sił. Do tego katalogu wydarzeń „innych" można dodać jeszcze jedno, które w ostatnim tygodniu zaznaczyło swoją obecność. Mianowicie przypadki małpiej ospy w Europie i USA.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum