ECM: Rynek złotego nadal pod wpływem eurodolara

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Publikacja: 13.05.2009 11:05

Na rynkach akcyjnych nadal nie widać chęci realizacji zysków z długich pozycji, co może oznaczać kontynuację dalszych wzrostów przez następne kilka dni, tym samym generowanie lokalnych szczytów. I tak indeksy amerykańskie kończą dzień neutralnie, blisko poniedziałkowych poziomów zamknięcia. Nieco bardziej optymistycznie kończą inwestorzy handel w Azji, niemniej plusy nie przekraczają 1%. W krytycznym punkcie znajdujemy się na rynku eurodolara, gdzie poziom 1,3710-1,3730 rysuje się jako bardzo silny opór dla tej pary. Zatem trwałe przebicie tego poziomu, bądź też skuteczna jego obrona może wskazać kierunek na kilka następnych dni. Przed nami ciekawy kalendarz makroekonomiczny dnia, gdzie na pierwszy plan wysuwają się marcowa produkcja przemysłowa z Eurolandu oraz kwietniowa sprzedaż detaliczna z USA. Oczekuje się odpowiednio odczytów -0,9% m/m oraz 0,0% m/m. Z kolei dla brytyjskiego funta bardzo istotne informacje to liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (kwiecień prog. 78 tysięcy) oraz stopa bezrobocia (marzec prog. 6,9% r/r). Lepsze dane będą silnym impulsem dla dalszych wzrostów pary GBP/USD, z kolei odczyty gorsze zapewne sprowokują korektę na tej parze.

O godzinie 08.10 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3683 dolara.

[b]Sytuacja techniczna eurodolara:[/b] presja w kierunku słabszego dolara nadal jest widoczna poprzez wygenerowanie nowego lokalnego szczytu, tym razem na poziomie 1,3721. Dynamika wyprzedaży dolara pomimo, że zauważalna, nie jest już porównywalna z tą która miała miejsce pod koniec zeszłego tygodnia. Widać w związku tym, że zbliżanie się notowań w okolice silnego oporu 1,3710 – 1,3745 wykorzystywane mogą już być do częściowej realizacji zysków. Kluczowe dla dalszego kierunku będą odczyty dzisiejszych danych makro z USA. Najbliższe miejsca charakterystyczne – wsparcia umiejscowione są przy 1,3660 oraz 1,3615. Poranny obraz na wskaźnikach technicznych nadal dość wyraźnie ogranicza silniejszą deprecjację dolara. Sygnałem do dalszej wspinaczki cen będzie zatrzymanie spadków powyżej pierwszej bariery technicznej.

[b]RYNEK KRAJOWY[/b]

Kolejna zakończona pozytywnie sesja na GPW zwiększa szanse na test psychologicznego poziomu wsparcia dla WIG20 na poziomie 1 900 – 1920 punktów. Niemniej słabnąca dynamika wzrostów i wyraźny respekt obozu byków dla tego poziomu sprawia, że szanse jego trwałego wybicia, a co za tym idzie dalszy ruch na północ nie będzie łatwym zadaniem. Co więcej z pewnością inwestorzy będą potrzebowali dodatkowych impulsów do realizacji pozytywnego scenariusza, gdzie warunkiem koniecznym będą dalsze pozytywne rozstrzygnięcia na indeksach amerykańskich. Złoty, patrząc na zachowanie giełd oraz rynek eurodolara, które stanowią dobry pretekst dla jego aprecjacji, wykazuje się jednak względną słabością. Para EUR/PLN oraz USD/PLN bowiem konsoliduje się w wąskim korytarzu wahań, bez wyraźnego kierunku na najbliższe tygodnie. Dzisiaj z rodzimej gospodarki nie poznamy żadnych publikacji makro, zatem notowania polskiej waluty w dalszym ciągu będą determinowane czynnikami zewnętrznymi.

O godzinie 08.17 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,3943, a za dolara 3,2114 złotego.

[b]Sytuacja techniczna na rynku złotego:[/b] w ciągu ostatnich kilkunastu godzin zmieniła się w niewielkim zakresie. Na rynku pary USD/PLN ceny utrzymały się powyżej zarysowanych wczoraj minimów: 3,1950 – 3,1980. Z technicznego punktu widzenia mówić można o zarysowaniu się lokalnej linii wsparcia właśnie w tym obszarze. Kluczowa bariera dla dalszych spadków cen to nadal obszar 3,1650 – 3,1800. Wczorajsze dynamiczne podbicie w rejon 3,2566 oraz zachowanie cen z ostatnich godzin świadczy o dość nerwowym rynku silnie skorelowanym z zachowaniem eurodolara. Dodając do tego wszystkiego poranny obraz na wskaźnikach wydaje się, że najbliższe godziny upłynąć mogą pod znakiem stabilizacji cen w przestrzeni 3,1810 – 3,2320. Podobny obraz rysuje się na rynku pary EUR/PLN. Wczorajszy szczyt na poziomie 4,4282 oraz dzisiejsze otwarcie w rejonie 4,3900 sugerują, że nadal znajdujemy się w obszarze dość silnych oporów. Widać jednak, że presja w kierunku słabszego złotego nadal jest widoczna. Najbliższe wsparcie zlokalizowane jest w obszarze 4,3540 – 4,3590.

Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum