Zmiany nastrojów na rynkach globalnych, moderowane kursem EUR/USD, będą dziś w największym stopniu wpływać na wahania złotego. Istotny wpływ na zmiany tych czynników mogą mieć, publikowane po południu, dane z USA nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 464 tys.) oraz zamówień na dobra trwałego użytku (prognoza: -1% M/M). Rynki z pewnością będą też obserwować wyniki sprzedaży włoskiego długu oraz wsłuchiwać się w ewentualne plotki nt. możliwego obniżenia ratingu Francji, jakie w ostatnich dniach się pojawiły.
Sytuacja na rynkach globalnych nie będzie jedynym czynnikiem determinującym zachowanie polskiej waluty. Potencjalny wpływ będą też mieć publikowane przez Główny Urząd Statystyczny majowe dane o sprzedaży detalicznej (godz. 10:00; prognoza: 3% R/R). Takiego wpływu będą natomiast pozbawione dane o stopie bezrobocia (godz. 10:00; prognoza: 12%), jak również popołudniowa publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Wśród impulsów istotnych z punktu widzenia notowań złotego należy jeszcze wymienić ewentualne wypowiedzi członków RPP nt. stóp procentowych oraz spekulacje odnośnie przejęcia BZ WBK przez PKO BP.
Sytuacja na wykresach USD/PLN i EUR/PLN w dalszym ciągu pozostaje niejednoznaczna. Jakkolwiek w krótkim terminie stabilizacja na poziomach z ostatniego tygodnia wydaje się być prawdopodobnym scenariuszem, to w perspektywie 1-2 miesięcy, osłabienie złotego jest równie prawdopodobne jak jego umocnienie.
Marcin R. Kiepas