Odczyt okazał się lepszy, niż oczekiwano, i skłonił część inwestorów do pozbywania się obligacji, w szczególności tych reagujących zwykle najsilniej na wzrost prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych przez bank centralny.

Rentowność dwuletniej obligacji OK1012 wzrosła o prawie 10 pkt bazowych i osiągnęła poziom najwyższy od początku marca. Czy tak nerwowa reakcja rynku na niespełna pięcioprocentowy wzrost sprzedaży rok do roku jest uzasadniona? Biorąc pod uwagę dynamikę obserwowaną od początku roku w kategorii meble, AGD, RTV, wynik potwierdza postępujące konsekwentnie ożywienie.

Czy w obliczu niskiej inflacji bazowej i stojącego pod znakiem zapytania wzrostu w gospodarce europejskiej RPP zdecyduje się zatem na podniesienie kosztu pieniądza jeszcze w tym roku? Z wycen kontraktów FRA wynikało wczoraj, że rynek oczekuje wzrostu kosztu pieniądza do końca roku o około 50 pkt bazowych - to o 15 pkt więcej niż wtedy, kiedy o podwyżkach stóp rynek myślał najmniej. Wczorajsza reakcja inwestorów potwierdza, że właśnie w segmencie obligacji z krótkim terminem zapadalności skoncentrowały się finansowane tanim pieniądzem pozycje.