Giełdy i oczekiwanie na dane wspierają złotego

Poprawa nastrojów na rynkach globalnych oraz oczekiwanie na publikację danych o wynagrodzeniach i zatrudnieniu wspierają notowania złotego. O godzinie 13:48 kurs USD/PLN testował poziom 3,0860 zł, a EUR/PLN 3,9708 zł. Oznacza to odpowiednio spadek o 1,8 i 1,1 gr.

Publikacja: 17.08.2010 15:01

Marcin Kiepas, X-Trade Brokers DM

Marcin Kiepas, X-Trade Brokers DM

Foto: XTB

Europejskie giełdy rosną we wtorek po ponad 1%. Wprawdzie w górę prowadzą je spółki wydobywcze, podążające za rosnącymi cenami surowców, jednak póki co ruch ten jest jedynie korektą ostatnich spadków. Wzrosty podsycają oczekiwania na podobny ruch korekcyjny na Wall Street.

Obserwowana poprawa nastrojów jest wystarczającym czynnikiem, żeby inwestorzy kupowali polską walutę. Nie jedynym. Umocnienie to także efekt oczekiwania na publikowane o godzinie 14:00 przez Główny Urząd Statystyczny, dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w Polsce.

Prognozuje się, że w lipcu roczna dynamika płac wzrośnie do 3,7% z 3,5% miesiąc wcześniej, natomiast zatrudnienie będzie wyższe o 1,3% niż przed rokiem (1,1% w czerwcu). Czynnikiem wspierającym złotego jest też rosnący popyt, w dużej mierze zagranicznych inwestorów, na polskie obligacje.

Procesu umocnienia złotego nie przerwała publikacja słabych danych z Niemiec. W sierpniu indeks koniunktury instytutu ZEW spadł do 14 pkt. z 21,2 pkt. miesiąc wcześniej i wobec oczekiwanego spadku do 21 pkt. To jednak wyjątek. Jeżeli publikowane po południu dane ze Stanów Zjednoczonych (produkcja przemysłowa, pozwolenia na budowy domów, rozpoczęte budowy domów, inflacja PPI), rozczarują w podobny sposób, to reakcją będzie wzrost awersji do ryzyka i osłabienie złotego.

Marcin R. Kiepas

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum