Sesja pod znakiem odreagowania

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przebiegała pod znakiem umiarkowanego odreagowania. Kurs eurodolara po spadku od początku tygodnia o ponad 2 figury, podjął dziś dwukrotnie próbę powrotu ponad poziom 1,2700.

Publikacja: 08.09.2010 17:53

Joanna Pluta, DM TMS Brokers

Joanna Pluta, DM TMS Brokers

Foto: TMS Brokers

Drugie podejście okazało się udane, w związku z czym pod koniec sesji europejskiej notowania [b]EUR/USD[/b] zbliżyły się do 1,2750.

Lekkiemu osłabieniu podlegały waluty uznawane przez inwestorów za tzw. bezpieczne aktywa i faworyzowane przez nich w momentach pogorszenia nastrojów rynkowych. Dziś rano jeszcze notowania [b]EUR/CHF[/b] oraz [b]USD/JPY[/b] ustanowiły nowe rekordy. W przypadku kursu franka względem euro było to historyczne minimum (1,2770), wartość dolara wyrażona w jenie spadła natomiast do poziomu nie obserwowanego od 15 lat (83,40). Po spadkach tych zarówno frank, jak i jen lekko odreagowały – pod koniec sesji europejskiej [b]EUR/CHF[/b] znajdował się już powyżej 1,2900, a [b]USD/JPY[/b] podjął próbę powrotu ponad 84,00.

W ciągu dnia na rynek napłynęło sporo danych, jednak nie miały one większego wpływu na przebieg sesji. Dynamika produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii wypadła zgodnie z oczekiwaniami i to zarówno w ujęciu rocznym (+1,9 proc.), jak i miesięcznym (+0,3 proc.). Funt natomiast umacniał się dziś dynamicznie – notowania GBP/USD zwyżkowały aż pod wartość 1,5500. Impuls do tego ruchu dało wczorajsze odbicie od silnego wsparcia na poziomie 1,5300 USD za GBP. Również z Niemiec poznaliśmy publikację dynamiki produkcji przemysłowej – wzrosła ona w lipcu zaledwie o 0,1 proc. m/m, co było wynikiem dużo gorszym od prognoz przewidujących wzrost o 1,0 proc. Dane te jednak nie przeszkodziły europejskiej walucie w dzisiejszym odrabianiu strat względem dolara. Fundamentalnie zachował się dziś natomiast dolar kanadyjski – zyskał on zdecydowanie względem USD, po tym jak bank centralny Kanady podniósł główną stopę procentową o 25 pb do poziomu 1,0 proc. Notowania USD/CAD od momentu publikacji decyzji o godz. 15.00 spadły o prawie półtorej figury w okolice 1,0350.

Na rynku złotego było dziś zdecydowanie spokojniej, choć i tu można było obserwować lekkie odreagowanie ostatniego osłabienia polskiej waluty. Po porannym wzroście kursu EUR/PLN w okolice 3,9600, notowania euro względem złotego odbiły, tracąc pod koniec sesji europejskiej około dwa grosze.

Sporządziła:

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum