Niemal co trzeci produkt zaoferowany w okresie od stycznia do czerwca 2010 r. związany był z rynkiem walutowym - wynika z raportu przygotowanego przez portal Structus.pl. Najczęściej w ofertach pojawiały się struktury obstawiające zachowanie kursu EUR/PLN (samodzielnie lub jako część składowa koszyka). W sumie klienci mogli w tym czasie wybierać z 79 struktur walutowych (z 255 ogółem).
W III kwartale proporcje były podobne. 31 ze 116 nowych ofert dotyczyło rynku walutowego. - Nieznaczny spadek udziału w nowej ofercie bierze się z zatrzymania aktywności Banku Zachodniego WBK, który tylko w pierwszym półroczu zaoferował 28 lokat strukturyzowanych opartych na walutach - komentuje Michał Szeliski, analityk portalu Structus.pl. Zdecydowana większość bez zysku danych Structus.pl wynika, że od początku lipca tego roku zapadły 92 produkty strukturyzowane. Spośród nich 50 opartych było na kursach walut.
Jakikolwiek zysk przyniosło sześć z nich. Reszta, czyli prawie 90 proc., zakończyła się zwrotem zainwestowanego kapitału. Najlepszy wynik, prawie 15 proc. w skali roku, dała Lokata Inwestycyjna Osłabienie USD oferowana przez Raiffeisen Bank. Nieźle wypadły także Lokata Strukturyzowana III i Lokata Strukturyzowana IV Kredyt Banku - obie przyniosły klientom zarobek rzędu 9 proc. w skali roku.
Jeżeli spojrzeć na produkty poszczególnych banków, bardzo słabo wypadły lokaty Banku Zachodniego WBK. Zapadły 24 i żadna nie przyniosła zysku. - Wynikało to z braku określonego trendu i w konsekwencji kształtowania się kursu EUR/LN wokół 4 zł - wyjaśnia Leszek Jasiak, menedżer w pionie bankowości detalicznej BZ WBK. Z 21 struktur Raiffeisen Banku zysk przyniosły cztery. Zysk dały dwie z czterech lokat Kredyt Banku.
- Fatalne wyniki struktur opartych na walutach zawdzięczamy niestabilności rynku w ostatnim czasie. Choć kursy walutowe w dłuższych okresach pozostawały na podobnych poziomach, to ich zmienność była wysoka - komentuje Michał Szeliski.