Rentowność obligacji dziesięcioletnich ustanowiła kolejne historyczne minimum – 3 proc. Druga część sesji na tych rynkach, podobnie jak cały wczorajszy dzień na parze USD/PLN, to odreagowanie ostatnich dynamicznych ruchów i lekkie osłabienie się złotego zarówno w stosunku do euro, jak i do dolara.
Środowa decyzja RPP o obniżeniu stopy referencyjnej o 25 pb do 3 proc. oraz późniejsza konferencja prasowa nie określiły jednoznacznie dalszego kierunku działań władz monetarnych. W kontekście rynku długu może to owocować dalszym spadkiem rentowności naszych obligacji związanym z oczekiwaniami dalszego obniżania kosztu pieniądza. W przypadku sprawdzenia się tego scenariusza i utrzymaniu się popytu na polskie obligacje ze strony inwestorów zagranicznych powinno się to z kolei przełożyć na umocnienie złotego. W krótkim terminie nie można oczywiście wykluczyć lekkiego odreagowania i realizacji zysków, jednak w dłuższym terminie perspektywa ewentualnych dalszych obniżek stóp powinna przeważyć.
Na rynku eurodolara obserwowaliśmy lekką korektę ostatniego wzrostu – ostatecznie notowania pary EUR/USD zakończyły się na poziomie 1,31. Rynek po raz kolejny zareagował umocnieniem dolara na bardzo dobre dane z amerykańskiej gospodarki.