Jednak wystąpienie Bena Bernankego przed Kongresem raczej rozwiało oczekiwania inwestorów. FOMC monitoruje poprawiające się dane ekonomiczne za oceanem, lecz będzie bardzo ostrożny ze zmianą dotychczasowej strategii. Kluczowym elementem wciąż pozostaje rynek pracy. Wydaje się, że dopiero spadek stopy bezrobocia do 6,5 proc. (7,5 proc. obecnie) zachęci Fed do odejścia od QE. Rynek jest bardzo wrażliwy na pozytywne dane ekonomiczne. Na przykład lepsze od oczekiwań nastroje wśród amerykańskich konsumentów wywołały euforyczny popyt na dolara. Wątek odejścia Fedu od QE będzie ulubionym tematem strategii gorącego kapitału w perspektywie kolejnych miesięcy.

Wtorkowa sesja przyniosła więc odreagowanie na szerokim rynku finansowym, wzrost globalnych indeksów giełdowych i powrót inwestorów na rynki naszej części Europy. Najmocniejszą walutą w regionie jest teraz węgierski forint. EUR/HUF spadł do 286,20 i obniżka stóp procentowych przez bank centralny Węgier nie zmieniła zachowania inwestorów.

Kurs EUR/PLN obniżył się w ciągu dnia do 4,1700, jednak zamykał dzień na 4,1880. Obroty na rynku były poniżej średniej. Perspektywa długiego weekendu skłania wielu graczy do pozostania poza rynkiem w najbliższym czasie. Chociaż nie da się ukryć, że dzisiejsze dane o PKB będą bacznie obserwowane.