Dynamiczny rozwój rynku krótkoterminowych papierów dłużnych zwrócił uwagę instytucji
finansowych. O przejęciu obrotu tymi instrumentami myśli CeTO, własne pomysły mają także banki,
które do tej pory organizowały handel KPD. Możliwe nawet, że powstaną konkurencyjne dla siebie platformy obrotu papierami krótkimi. Do tej pory jedną z głównych przyczyn braku osobnego rynku dla KPD był fakt, że emitowane są one na podstawie różnych przepisów prawnych ? w oparciu o prawo bankowe, kodeks cywilny, prawo wekslowe i ustawę o obligacjach. Do tej pory najbardziej popularne były papiery oparte na prawie wekslowym, jednak po zmianie ustawy o obligacjach większość obserwatorów rynku jest przekonana, że ta forma stanie się najbardziej popularna. Ujednolicenie KPD zaś umożliwi rozpoczęcie obrotu pomiędzy instytucjami.
Ten obrót chciałaby przejąć CeTO. Na razie jednak przedstawiciele tego rynku nie chcą zdradzać szczegółów swoich planów. Jednak z nieoficjalnych informacji, uzyskanych przez PARKIET, wynika, iż w planach jest powołanie własnej izby rozliczeniowej, która obsługiwałaby segment KPD. Dzięki temu CeTO mogłaby zaproponować obrót po kosztach znacznie niższych niż obecnie proponuje KDPW.
Jednak nad stworzeniem własnej izby rozliczeniowej i w konsekwencji powołaniem rynku dla KPD pracują także banki. Na razie są to wstępne projekty, nie wiadomo nawet, czy z ofertą wystąpi jeden bank (zainteresowany jest Citibank), czy będzie ich więcej. Jednak banki mają spory atut, są bowiem organizatorami emisji KPD i mogą zapewnić płynność nowemu rynkowi. Poza tym, mają one doświadczenie w prowadzeniu rynku międzybankowego, a takim też miałby być rynek KPD. Dzięki temu klienci, którzy teraz muszą poszukiwać banku-organizatora danej emisji, mogliby bez problemu nabywać wszystkie dostępne na rynku papiery.