Kłopoty z funduszami terminowymi

Aktualizacja: 06.02.2017 08:01 Publikacja: 13.02.2001 18:21

Tworzone obecnie fundusze tzw. terminowe, podobnie jak w ubiegłym roku fundusze dywidendowe, mogą stać się korzystnym podatkowo instrumentem do zarządzania płynnymi środkami firm ? twierdzą szefowie TFI.

Jednak prawnicy nie są pewni, czy zyski z tych funduszy będą obłożone

tylko 15-proc. podatkiem od dywidend.

W tym roku fundusze dywidendowe przestały być atrakcyjne podatkowo, gdyż Ministerstwo Finansów uznało, że zyski wypłacane przez fundusze nie są przychodem podlegającym ryczałtowemu opodatkowaniu. Znowelizowane rozporządzenie wykluczyło taką możliwość, a więc w tym roku podatek od zysków wynosi 28%. Okazało się jednak, że szanse na opodatkowanie zysków z inwestycji według zryczałtowanej 15-proc. stawki pojawią się przy likwidacji funduszy. Najprostszym rozwiązaniem wydawałoby się ogłoszenie pod koniec br. likwidacji funduszy dywidendowych. Jednak droga ta budzi wątpliwości prawne. TFI postanowiły więc utworzyć nowe fundusze, których czas działania został z góry określony.

Na utworzenie tzw. funduszy terminowych zgodę KPWiG otrzymały już PKO/Credit Suisse TFI i CA IB TFI. Nadal jednak trwa proces rejestracji funduszy w sądzie. Szefowie towarzystw wprawdzie przyznają, że rejestracja przedłuża się, ale nie z przyczyn związanych z opodatkowaniem. Grzegorz Świetlik, prezes CA IB TFI, zapewnia, że interpretacje urzędów skarbowych są korzystne dla uczestników funduszy.

Tymczasem Kancelaria Prawna Wierzbowski&Szubielska, której PPTFI Pioneer zleciło przygotowanie ekspertyzy prawnej, dowodzi, że dochodu uzyskanego przez uczestników funduszu w związku z umorzeniem jednostki uczestnictwa nie można uznać za dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (opodatkowanego według 15-proc. stawki). Dlatego też uzyskane w ten sposób dochody osób prawnych podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tzn. według 28-proc. stawki, bez względu na to, czy do wypłaty zysków doszło w okresie działalności funduszu czy też w związku z jego likwidacją.

A.G.

Okiem eksperta
Akcje silniejsze od złota
Okiem eksperta
Czyżby kolejna formacja V?
Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie