EBC zaskoczył

Najważniejszym wydarzeniem na globalnym rynku stopy procentowej było w ubiegłym tygodniu posiedzenie Rady Europejskiego Banku Centralnego.

Aktualizacja: 06.02.2017 13:02 Publikacja: 13.12.2016 07:09

Grzegorz Zatryb, zarządzający funduszami, Skarbiec TFI

Grzegorz Zatryb, zarządzający funduszami, Skarbiec TFI

Foto: Archiwum

Choć bardziej wyczekiwane było przypadające w ten czwartek posiedzenie FOMC, bank centralny strefy euro zdołał zaskoczyć większość inwestorów. Większość z nich nie spodziewała się bowiem, że zapadnie decyzja o ograniczeniu skali skupu obligacji rządowych. Został on zmniejszony z 80 do 60 mld EUR miesięcznie, za to program wydłużono o dziewięć miesięcy, do końca przyszłego roku.

Ponadto poluźnione zostały kryteria skupu, tak że wzrosły możliwości skupu papierów o krótszym terminie wykupu. Najważniejszym i wielokrotnie powtarzanym podczas konferencji prasowej stwierdzeniem było, że ograniczenie skupu to jeszcze nie „taper" i EBC zamierza pozostać obecny na rynku obligacji tak długo, jak będzie to potrzebne. Skutkiem tych działań stało się zwiększenie stromości krzywej dochodowości, co powinno pomóc europejskim bankom. Patrząc na dziesięcioletnie obligacje Niemiec, decyzja EBC została przyjęta raczej pozytywnie. Ich rentowność spadła z 0,45 proc. podczas konferencji prasowej do 0,32 proc. następnego dnia. Jednak brak zgody na przedłużenie czasu wyznaczonego włoskiemu bankowi Monte Dei Paschi Di Siena na podniesienie kapitału przypomniał rynkowi o innych problemach i w efekcie w poniedziałek dziesięcioletnimi bundami handlowano w okolicach 0,4 proc. Także amerykańskie obligacje skarbowe staniały i w poniedziałek ich rentowność osiągnęła 2,5 proc., poziom niewidziany od połowy 2015 roku.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Okiem eksperta
Akcje silniejsze od złota
Okiem eksperta
Czyżby kolejna formacja V?
Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie