Wyjątkiem jest inwestowanie z trendem, przy czym zazwyczaj dotyczy to długoterminowych strategii. Z krótkoterminowego punktu widzenia czy też timmingu po blisko 40-proc. odbiciu WIG20 od końca października ub.r. (z poziomu 1497 pkt!!!) swego rodzaju odpoczynek czy katharsis wydaje się zasadny, o ile scenariuszem bazowym jest opcja kontynuowania wzrostów.

Niepokojący może być fakt, że MSCI Poland jest bezwzględnie, jak i relatywnie słabszy od indeksu rynków wschodzących i zmierza do dołka relatywnej słabości z 2020 r. Bardziej przystępnie, w środowisku rosnącego indeksu MSCI EM polski odpowiednik spada, czyli nie wykorzystuje sprzyjającego globalnego otoczenia. Kluczowym momentem weryfikacji słabości będzie pogorszenie globalnego sentymentu do rynków wschodzących czy też korekta na rynkach bazowych. Warto dodać, że zaangażowanie amerykańskich aktywnych zarządzających wzrosło do poziomu 112,9 proc. i było najwyższe od połowy grudnia 2007 r., gdy wynosiło 120,5 proc. Ta statystyka zdaje się sygnalizować, iż potencjał do dalszego zwiększania zaangażowania jest ograniczony czy też baza do jego redukcji jest spora. Średnioterminową nadzieją dla inwestorów wydaje się globalna inflacja i ożywienie gospodarcze, które co do zasady sprzyja akcjom, w tym rynków wschodzących, oraz surowcom. Zmiana relacji długoterminowych obligacji skarbowych do krótkoterminowych poprzez wzrost rentowności papierów o dłuższym terminie zapadalności zdaje się świadczyć o pozytywnym postrzeganiu perspektyw gospodarczych i sprzyjać akcjom.

W krótkim terminie silne cofnięcie na bitcoinie czy mocne spadki na gwiazdach ostatnich tygodni zwiększa prawdopodobieństwo scenariusza realizacji zysków i odwrotu od ryzyka. Trudno jednoznacznie przesądzić o długości tej fazy, przy czym słabość MSCI Poland zdaje się sygnalizować bardziej zaawansowane schłodzenie niż na pozostałych rynkach wschodzących czy bazowych. Rychłe rozpoczęcie sezonu publikacji wyników spółek z GPW przybliża termin fundamentalnego sprawdzam, weryfikacji wycen oraz oceny perspektyw spółek czy sektorów na 2021 r. Średnioterminowe środowisko wydaje się nadal sprzyjające, co wspiera krótkoterminowe schłodzenie z nadmiernego optymizmu. ¶