Obecny rok zapowiada się pod tym względem rekordowo. Już w I kwartale globalna podaż zielonych obligacji (ang. green bonds) sięgnęła 140 mld dolarów, podczas gdy w całym 2020 r. było to 270 mld dolarów. W ubiegłym roku najwięcej zielonego długu wyemitowano w III kwartale, jednak całkowita wartość oferowanych papierów nie przekroczyła 95 mld dolarów.
Wśród największych emitentów znajdują się rządy oraz instytucje ponadnarodowe, które w 2020 r. uplasowały na rynku papiery o wartości prawie 105 mld dolarów. Najaktywniejsze są rządy Niemiec i Francji oraz powiązane z nimi agencje rządowe i rozwojowe. W tym roku liderem na razie jest rząd włoski, który niedawno sprzedał na rynku zapadalne w 2045 r. zielone papiery z kuponem 1,5 proc. Ich obecna rentowność to 1,53 proc.
Poza sektorem rządowym najwięcej zielonych obligacji emitują instytucje finansowe oraz spółki z sektora usług komunalnych (ang. utilities). Te pierwsze, wśród których dominują banki, w 2020 r. sprzedały dług o wartości 81,2 mld dolarów, a drugie 46,3 mld dolarów. Po pierwszych trzech miesiącach tego roku wartość wyemitowanych przez nie zielonych papierów przekroczyła odpowiednio 45 mld dolarów oraz 21 mld dolarów.
Silnie zyskują także obligacje społeczne (ang. social bonds). Podaż tego typu długu w latach 2010–2020 wyniosła niespełna 200 mld dolarów. W I kwartale tego roku zbliżyła się z kolei już do 90 mld dolarów. Dominującymi emitentami są Unia Europejska, która w zeszłym roku uplasowała obligacje społeczne o wartości 51,5 mld dolarów, oraz dwie francuskie agencje, które oferują dług gwarantowany przez tamtejszy rząd. Caisse d'Amortissement de la Dette Sociale (CADES) w 2020 r. wyemitowało obligacje o wartości 22,3 mld dolarów, a w tym już za 22,9 mld dolarów. Z kolei druga agencja Union nationale interprofessionnelle pour l'emploi dans l'industrie et le commerce (UNEDIC) sprzedała obligacje społeczne o wartości 21,1 mld dolarów w ubiegłym roku, a w tym już za 7,2 mld dolarów.
Warto zauważyć, że rynek szeroko pojętego długu odpowiedzialnego społecznie i klimatycznie zdominowany jest przed podmioty z Unii Europejskiej. Rząd amerykański nie emituje tego typu obligacji, ale może to się wkrótce zmieni. ¶