W ujęciu globalnym kluczową rolę mają amerykańskie władze monetarne, ponieważ decydują o postrzeganiu USD. Rola zielonego jest szczególna i wynika ze statusu waluty rezerwowej świata, co wpływa na wycenę większości aktywów w USD. Na środowym posiedzeniu władze monetarne zdecydowały o elastycznym ograniczaniu skupu aktywów, tym razem o 15 mld USD, ze 120 mld USD do 105 mld USD, co zostało optymistycznie przyjęte przez inwestorów. W tym kontekście warto dodać, że inwestorzy oczekują zakończenia skupu aktywów do czerwca 2022 r. i jednej podwyżki stóp w 2022 r. Po 2007 r. wzorzec zachowania S&P 500 był relatywnie prosty, gdyż był skorelowany z sumą bilansową Fedu, więc gdy suma bilansowa rosła, to środowisko dla amerykańskich akcji było sprzyjające. Niewiadomą pozostaje zachowanie indeksów, gdy napływ płynności zostanie odcięty, choć wysoce prawdopodobny jest wzrost zmienności.
W ujęciu lokalnym kluczowe były decyzje polskich oraz czeskich władz monetarnych. W obu przypadkach dominowało pozytywne zaskoczenie dla banków, tzn. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną o 75 pb., do 1,25 proc. (wobec oczekiwań ze wskazaniem bardziej na +25 pb. niż +50 pb.), natomiast Czeski Bank Narodowy podwyższył główną stopę o 125 pb., do 2,75 proc. (wobec oczekiwań na +75 pb.). Co ciekawe, w pierwszej chwili mocniejsza podwyżka w Polsce spotkała się z realizacją zysków na bankach notowanych na GPW, która została zanegowana w czwartek. Wydaje mi się, że kluczowym przybliżeniem do oceny banków są trendy na obligacjach skarbowych oraz walucie.
Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych w mijającym tygodniu nieudanie testowała opór na 3,00–3,12 proc. Węgierskie, amerykańskie czy niemieckie 10-letnie obligacje skarbowe zaczynają osuwać się, co zdaje się w krótkim terminie być wyzwaniem dla postrzegania banków jako alternatywy inwestycyjnej. Być może w tym obszarze sprawdza się zasada kupuj plotki i sprzedawaj fakty i niemal osiągnięcie przez czeskie władze monetarne celu 3,0 proc. głównej stopy procentowej zdaje się wyczerpywać strategię inwestowania pod wzrost stóp procentowych w Czechach i ma to znaczenie w szerszym ujęciu, ponieważ wzrosty WIG-banki zdynamizowały się w czerwcu po rozpoczęciu cyklu podwyżek na Węgrzech. Ostatecznie pytanie brzmi: czy aktualnie trwa sprzedaż faktów? Zakładam, że zachowanie polskich 10-latek i waluty będzie kluczowym przybliżeniem odpowiedzi. ¶