Powyższa zależność może wynikać z dążenia do wykorzystania tarczy podatkowej przez inwestorów, czyli przy udanym roku na rynku kapitałowym w celu zmniejszenia podatku od zysków kapitałowych zamykanie stratnych pozycji i często ich odkup. Wykazanie straty z części pozycji powoduje zmniejszenie podatku należnego od zysków kapitałowych i jest wykorzystywane przez inwestorów zazwyczaj pod koniec roku.

Czy z powyższym zjawiskiem mamy również do czynienia w tym roku? Niestety, odpowiedź, w szczególności pewną, będziemy znali na początku stycznia 2022 r. Dużą zmianą w ostatnim czasie, która według mnie jest kluczowa dla rynku kapitałowego w ujęciu globalnym, jak i lokalnym, jest szybsze tempo ograniczania skupu aktywów (30 mld USD miesięcznie w styczniu 2022 r. zamiast 15 mld USD miesięcznie w grudniu 2021 r.) oraz zasygnalizowanie trzech podwyżek stopy procentowej w 2022 r. i dojście do 2 proc. do końca 2024 r. Z jednej strony normalizacja polityki monetarnej jest efektem silnego otoczenia makroekonomicznego, w tym silnego konsumenta, natomiast z drugiej strony wzrost kosztu pieniądza i ryzyko spadku sumy bilansowej Fedu, która w blisko 80–90 proc. jest skorelowana z zachowaniem indeksu S&P 500, budzi obawy inwestorów w ujęciu globalnym.

Warto jednak dodać, że podnoszenie stopy procentowej w USA, przy nadal gołębiej polityce EBC, czyli braku podnoszenia kosztu pieniądza, jest fundamentalnym argumentem za silniejszym USD niż EUR. Ponadto silniejszy USD to generalnie presja na nastawienie do surowców oraz presja na ocenę perspektyw rynków wschodzących. To, co mogłoby być kołem ratunkowym dla postrzegania „emergingów", po ożywienie gospodarcze w Chinach i poprawę impulsu kredytowego w Państwie Środka. Na razie jednak nadal mamy ujemną dynamikę kredytów w Chinach, która jest wyzwaniem dla zadłużonych spółek, w tym branży deweloperów, czego przykładem jest przebicie się do świadomości inwestorów wyzwań płynnościowych Evergrande.

Reasumując, inflacja jest wyzwaniem nie tylko dla polskich władz monetarnych, ale również dla Fedu i walka ze wzrostem cen jest tematem na 2022 r. Silne zwyżki cen energii elektrycznej na 2022 r. (+24 proc.), jak i gazu (+84 proc.) obrazują wyzwania i będą zwiększały zmienność notowań na rynkach kapitałowych w najbliższym roku. ¶