Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.05.2025 14:18 Publikacja: 09.05.2025 06:00
Foto: Bloomberg
Najważniejszym punktem są ostrzeżenia wysyłane przez samą grupę – zmiana wskaźników płynnościowych jest kolejnym potwierdzeniem, że inwestorzy powinni uważnie przyglądać się nie tylko wysokości wskaźników, ale także ich zachowaniu. Każda firma ma lub powinna mieć swoją strategię zarządzania płynnością i zadłużeniem i najczęściej widać elementy tej strategii właśnie w stabilności wskaźników. Dlatego nietypowe odchylenie in minus (wzrost zadłużenia lub niższa płynność) powinno zostać łatwo wytłumaczone przez emitenta i jak najszybciej zażegnane. Dla inwestorów miganie pomarańczowych światełek powinno być zaś sygnałem do redukcji zaangażowania w danego emitenta, przy czym decyzje należy podejmować, zanim zrobią to inni, a nie gdy trzeba naśladować rynek. Oczywiście takie rady łatwo dawać post factum, ostatecznie rok temu nikt nie mógł sądzić, że do przeceny obligacji Ghelamco dojdzie, tak jak nikt nie powinien odbierać deweloperowi szans na terminową spłatę wszystkich wyemitowanych obligacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Deweloper uregulował majowe odsetki w terminie i w pełnej kwocie. Wkrótce kolejne terminy płatności.
Wyprzedaż obligacji Ghelamco rozpoczęła się na dobre od maja, a pierwsze niepokojące sygnały pojawiły się w październiku ub.r. Jednak zmiany w bilansie widoczne były już od 2021 r.
W obecnym otoczeniu inwestorzy powinni stawiać na selekcję, ponieważ apetyt na obniżanie stóp procentowych jest inny w Europie niż w USA.
W oczekiwaniu na werdykt Rady krajowy dług skarbowy zyskiwał na wartości i przed godziną 16.00 ceny znów były blisko tegorocznych rekordów.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Odpowiedź na clickbaitowe pytanie nie jest jednoznaczna. W największym stopniu zależy od miesięcznych wydatków, zgody lub jej braku na stopniowy spadek stopy życiowej i – dopiero na końcu – od wysokości oprocentowania.
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas