Strategia „kup i trzymaj” okazała się w ostatnich miesiącach niezwykle skuteczna w przypadku obligacji korporacyjnych oferowanych w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych.
Średni zysk z utrzymania takich papierów przez ostatnich 12 miesięcy wyniósł prawie 12,3 proc., przy czym wzięliśmy pod uwagę ostanie emisje, licząc od 17 września 2023 r. wstecz. Stąd obecność w zestawieniu wiekowej już serii Alior Banku z października 2017 r. Z tego też powodu w zestawieniu nie zmieściły się emisje przeprowadzone po 17 września ub.r. – przedstawienie rocznych statystyk byłoby w ich przypadku niemożliwe.
Profesjonalnie, czyli drogo
Przedstawienie porównania przybliża nieco obraz tego, co zaszło na rynku przez ostatnich 12 miesięcy. Z jednej strony RPP obniżała stopy procentowe, co odbiło się na wysokości naliczanych odsetek i ograniczało zyski inwestorów. Z drugiej strony emitenci obligacji wykorzystywali rosnące apetyty inwestorów indywidualnych i skutecznie ograniczali wysokość oferowanych marż (ten trend widoczny jest jednak dopiero w 2024 r.).
Ta ostatnia okoliczność wpłynęła jednak na wzrost wyceny starszych serii obligacji, właśnie tych emitowanych z wyższymi marżami niż dostępnymi w tym roku na rynku pierwotnym.