Wszystkie obligacje będą rejestrowane w KDPW

Fundusz Edukacji Finansowej trafi pod skrzydła rzecznika finansowego, a ustawa mająca zwiększyć nadzór i ochronę inwestorów wejdzie w życie w lipcu – wynika z ustaleń komisji finansów.

Publikacja: 28.09.2018 05:00

Wszystkie obligacje będą rejestrowane w KDPW

Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zatwierdziła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym.

Głos rynku mało słyszalny

Zmian wobec pierwotnej wersji nie jest wiele. Jedną z nich jest przeniesienie mającego powstać Funduszu Edukacji Finansowej spod skrzydeł Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych do rzecznika finansowego.

Wcześniej rząd przyjął ten zaproponowany przez Ministerstwo Finansów projekt, ale już wtedy usunięto z niego proponowany pierwotnie system rekompensat dla posiadaczy obligacji korporacyjnych, którzy ponieśli stratę w przypadku missellingu. To pomysł powstały po niewypłacalności GetBacku (zdecydowana większość jego obligacji wartych 2,6 mld zł trafiła do inwestorów indywidualnych). Jednak być może pomysł ten jeszcze wróci.

– Ze względu na konieczność dalszych analiz na tę chwilę odstąpiono od uregulowania w tym projekcie kwestii rekompensat – odpowiada nam MF.

Przesunięto termin wejścia w życie ustawy z pierwotnie planowanego 1 stycznia 2019 r. na 1 lipca. Jednak przedstawiciele rynku się skarżą, że pomimo merytorycznych pytań i wniosków o bardzo istotne ich zdaniem zmiany w projekcie, żadne nie znalazły akceptacji resortu finansów. Chodziło m.in. o możliwość prowadzenia ewidencji obligacji również przez firmy inwestycyjne i banki, którą mają licencję na prowadzenie rachunku papierów wartościowych, czy o wzrost kosztów dla emitentów związanych z nową funkcją agenta emisji i obowiązkową dematerializacją obligacji w KDPW. Proponowano także, aby była możliwość tworzenia praw z obligacji w ewidencji agenta emisji, które następnie przeksięgowywane byłyby do KDPW (rejestracja w KDPW nie byłaby obligatoryjna) oraz możliwość przenoszenia praw z obligacji po dniu wykupu.

Postulaty te nie zostały uwzględnione i od początku lipca wszystkie nowe obligacje będą obowiązkowo trafiały do KDPW. Powstanie centralny rejestr wszystkich wyemitowanych obligacji z informacją o zaległościach w wypłacie świadczeń oraz nowa funkcja agenta emisji, niezbędna do rejestracji obligacji w KDPW. Nie będzie możliwości sprzedaży obligacji po dniu wykupu.

KDPW przekonuje, że obowiązek rejestracji niepublicznych papierów wartościowych ma przede wszystkim zwiększyć przejrzystość i bezpieczeństwo obrotu oraz ochronę inwestorów przed ryzykiem podejmowania decyzji na podstawie niepełnych lub nieprawdziwych informacji.

– Projektowane rozwiązania idą w kierunku stworzenia takich możliwości, aby KDPW dostarczał kluczowych informacji na temat wielkości emisji i zadłużenia emitentów z tytułu wyemitowanych papierów wartościowych. Wprowadzenie obowiązku rejestracji instrumentów finansowych w KDPW i, co należy podkreślić, w ścisłej współpracy z takimi uczestnikami, jak domy maklerskie i banki, zapewni kontrolę emisji, która będzie w pełni realizowana w systemie wyspecjalizowanym w obsłudze rejestracji papierów wartościowych. KDPW ma na tym polu 25-letnie doświadczenie – zapewnia Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW.

Rynek ucierpiał

Afera GetBacku, która wyszła na jaw w kwietniu, uderzyła w rynek obligacji korporacyjnych. W tym roku od początku kwietnia do końca września nowe emisje były warte łącznie 3,4 mld zł, czyli o połowę mniej niż rok temu.

– Nowe emisje będą zależeć od tego, czy wrócą napływy do funduszy obligacji. Na razie tego nie widać, ale mam nadzieję, że w średnim terminie sytuacja się poprawi, bo pieniędzy Polakom przybywa, lokaty bankowe są nisko oprocentowane i nie ma innej alternatywy, poza rynkiem mieszkaniowym, niż rynek kapitałowy. Poza edukacją finansową społeczeństwa potrzeba jednak zachęt i mechanizmów stymulujących instytucjonalny rynek obligacji, by Polacy chcący inwestować w obligacje korporacyjne robili to przez fundusze inwestycyjne, a ostatnio proponowane regulacje niestety wcale w tym nie pomagają – uważa Krzysztof Dziubiński, członek zarządu Navigator DM.

Obligacje
Na które obligacje postawić przy spadającej inflacji?
Obligacje
Rekordu nie ma, ale popyt na obligacje pozostaje duży
Obligacje
Dziś nie zanosi się na wysyp emisji zielonych obligacji
Obligacje
Spokój ponad zyski
Obligacje
Zabrakło obligacji
Obligacje
Ważny tydzień dla obligatariuszy Ghelamco