Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.12.2019 05:00 Publikacja: 02.12.2019 05:00
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Jak na polskie warunki jest to tempo ekspresowe, podobnie krótki czas udało się wcześniej uzyskać przy okazji listopadowej emisji GTC. Czy takie tempo stanie się wkrótce normą?
I tak, i nie. Możliwość szybkiej rejestracji emisji jest dopuszczalna w przypadku emitentów, którzy mają zamiar wprowadzenia emisji do obrotu na Catalyst. Wówczas wniosek o rejestrację trafia do KDPW jeszcze w trakcie trwania zapisów. KDPW – jeśli zna emitenta (czyli w przypadku emitentów publicznych) oraz oferującego, może wydać decyzję o warunkowej emisji obligacji, warunkiem jest uzyskanie analogicznej decyzji od giełdy. Giełda także może wydać decyzję o warunkowym dopuszczeniu obligacji do obrotu (pod warunkiem zarejestrowania ich przez KDPW) i wówczas sprawy nabierają tempa – emisja realizowana jest w trybie delivery versus payment, obligacje powstają w momencie ich opłacenia i są rejestrowane od razu w KDPW, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku inwestorów instytucjonalnych. Szybkie wprowadzenie obligacji do obrotu powinno cieszyć inwestorów. Co prawda zapewne niewielu z nich zdecyduje się na sprzedaż obligacji zaledwie tydzień po przydziale, ale możliwość zarobienia np. 1 proc. w ciągu tygodnia też jest jakimś sposobem na zarabianie. Dla kupujących na rynku wtórnym oznacza to zaś możliwość rozłożenia kosztu zakupu na dłuższy okres, a więc uzyskania wyższej rentowności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas