Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Można to wytłumaczyć rosnącym oprocentowaniem nowych emisji obligacji, co z kolei wynika nie tyle z postrzegania deweloperów, ile raczej z sytuacji rynkowej. Same zmiany w oprocentowaniu też nie są tak duże jak np. w przypadku firm windykacyjnych. W najnowszej emisji Robyg ustalił marżę na 2,95 pkt proc. ponad WIBOR – o 25 pkt więcej, niż proponował w marcu 2018 r. Nie wiemy jeszcze, czy dla inwestorów taka podwyżka okaże się atrakcyjna. Wiemy natomiast, że w przypadku listopadowej emisji Arche nie mieli problemu z zaakceptowaniem 4,5 pkt proc. marży – o 0,3 pkt proc. wyższej niż w poprzedniej notowanej emisji tego dewelopera. Zamiar przeprowadzenia kolejnych emisji zapowiedziało także Ghelamco, a Marvipol rozważa jej przeprowadzenie. Ostatnia, czerwcowa, emisja Marvipolu notowana jest po 98,5 proc. nominału, możliwe zatem, że również i ten deweloper podniesie nieco oprocentowanie. Natomiast Polnord dwukrotnie wydłużył już zapisy trwającej do 6 grudnia emisji (początkowo do 22 listopada).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jesienią 2024 r. na GPW zadebiutowały akcje Żabki, a od dziś w obrocie na Catalyst są dostępne obligacje handlowej spółki.
Deweloper uregulował w terminie kolejny kupon. W środę zapada seria obligacji o wartości 30 mln zł.
Jeśli przyszłość potoczy się wzdłuż centralnej ścieżki inflacji przygotowanej przez analityków Narodowego Banku Polskiego, najbezpieczniejszym wyborem pozostaną trzyletnie obligacje oszczędnościowe o stałym oprocentowaniu.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w czerwcu sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych wyniosła 6,56 mld zł.
Giełdowe spółki nie spieszą się z ofertami papierów dłużnych, z których pieniądze poszłyby na inwestycje związane z klimatem lub środowiskiem. Narzekają głównie na czasochłonność i koszty emisji.
Czy inwestorzy indywidualni o konserwatywnym podejściu do ryzyka włączą listy zastawne do swoich portfeli?