Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.02.2020 05:00 Publikacja: 03.02.2020 05:00
Foto: Adobestock
Pod względem wskaźników zadłużenia sytuacja chemicznej spółki nie odbiega istotnie od tych, które notowała w przeszłości, plasując z powodzeniem kolejne emisje obligacji. Dług finansowy netto w relacji do zysku EBITDA prezentuje się aktualnie nawet nieco lepiej niż w przeszłości. Na koniec III kwartału podliczyliśmy go na 3,7x, a w przypadku trzech wcześniejszych emisji był wyższy, w tym dwukrotnie nawet znacząco, bo wynosił 4,4x. Z kolei w relacji do kapitału własnego dług netto prezentował się przeciętnie (0,7x) i nie odbiegał istotnie od stanów z poprzednich emisji ani też od historycznego poziomu tego wskaźnika również w innych okresach. Widać, że ten parametr jest w spółce pilnowany. Natomiast na minus wyróżnił się wskaźnik płynności natychmiastowej (relacji gotówki do zobowiązań krótkoterminowych), który na koniec września spadł do zaledwie 0,03. Jednak i w przeszłości nigdy nie bywał wysoki, zaś na ostatnim odczycie zaważyło przekwalifikowanie kredytu z długoterminowego na krótkoterminowy. Niemniej również poziom gotówki (7 mln zł) mieścił się raczej w dolnych rejestrach notowanych wcześniej przez Exol (rok wcześniej było to 21,3 mln zł). Pomagać emisji może za to dobra atmosfera wokół akcji spółki, które aktualnie znajdują się na najwyższym poziomie od czterech lat (mimo spadku w ostatnich dniach). W grudniu doszło do wybicia górą z trendu bocznego trwającego bite trzy lata. Przy niskiej płynności decydowały o tym w znacznym stopniu zakupy insiderów i głównego akcjonariusza, co oczywiście także może być czynnikiem mobilizującym. Skoro akcjonariusze wydają się przekonani, że dla Exola nadchodzą dobre dni, tym łatwiej mogą w to wierzyć obligatariusze, choć motywacja może być odmienna. Exol jest bowiem spółką dywidendową, ewentualny wzrost zysków i dywidend niekoniecznie musi cieszyć i wierzycieli, którzy zapewne woleliby, by zysk pozostawał w spółce, zwłaszcza wobec relatywnie niskich wskaźników płynności gotówkowej. Na koniec warto wspomnieć o czynniku, który odgrywa rolę marginalną, ale szybko rosnącą – o świadomości ekologicznej. Exol jest spółką chemiczną – jej produkty to m.in. detergenty przemysłowe, dodatki do farb, agrochemikalia, kleje, uszczelniacze, plastikowe butelki etc. Inwestor ekolog może mieć wątpliwości.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas