Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.08.2020 08:01 Publikacja: 24.08.2020 08:01
Foto: Fotolia
Trzy miesiące temu, pisząc podobny tekst na temat obligacji zapadających w IV kwartale, odnotowaliśmy, że okazje związane z wybuchem covidowej paniki rynkowej już się rozwiały. Wtedy jednak średnia rentowność – po usunięciu z listy papierów o najwyższym ryzyku inwestycji (zatem także o najwyższych rentownościach) sięgała 3,6 proc. brutto i 2,7 proc. netto. Obecnie jest to 2,9 proc. brutto i 1,9 proc. netto, czyli o 0,8 pkt proc. mniej. Oczywiście porównanie nie jest doskonałe – w grę wchodzą obligacje innych firm, a zatem o innym ryzyku kredytowym, niemniej niektóre pozycje się powtarzają – rentowność półrocznych obligacji Getin Noble Banku spadła o niecały punkt procentowy, a Kruka nawet mocniej (o 1,2 pkt proc.). Trudno powiedzieć, by w czasie ostatnich trzech miesięcy sytuacja tych dwóch podmiotów zasadniczo się zmieniła. Zmianie uległo za to postrzeganie tego, co jest atrakcyjną rentownością, a co nią nie jest.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas