Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.10.2020 05:00 Publikacja: 12.10.2020 05:00
Foto: AdobeStock
Czteroletnie papiery oprocentowane na 2,75 pkt proc. ponad WIBOR (do 5,25 pkt proc. w kolejnych okresach) objęło 12 inwestorów. Sądząc po wartości emisji i średniej wielkości zapisu, były to głównie fundusze inwestycyjne. W przeszłości obligacje Benefit Systems były już obecne na Catalyst, ale ich oprocentowanie sięgało 1,5 pkt proc. ponad WIBOR (za trzyletnie papiery).
O ile do tej pory na rynku pierwotnym sprzedawały się głównie emisje deweloperów, o tyle oferta Benefitu w symboliczny sposób otwiera go także dla innych, trudniejszych branż. Nie jest bowiem tajemnicą, że pandemia w sposób szczególny może zagrozić usługom fitness, turystyce czy restauracjom. Niemniej chętni się znaleźli, choć wabikiem była nie tylko marża, ale również liczne zabezpieczenia oraz wiarygodność samego emitenta.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas