Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.01.2021 07:49 Publikacja: 04.01.2021 07:49
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek
W minionym roku wartość tego rodzaju emisji sięgnęła 110 mln zł, a wartość zapisów była niemal równa ofercie (co nie znaczy, że wszystkie emisje się udały – w niektórych pojawiały się nadsubskrypcje). Inwestorzy powinni jednak pamiętać – małe emisje (do 10 mln zł) to najsłabiej spłacana część rynku, ryzyko utraty środków jest w tym przypadku najwyższe. W dodatku obligacje z tego rodzaju emisji rzadko trafiają na Catalyst, gdzie progiem jest 5 mln zł. Niektórym emitentom wcale to nie przeszkadza, kontakt z rynkiem publicznym oznacza konieczność publikacji sprawozdań finansowych, raportów bieżących i czasem niechcianego rozgłosu. Wśród firm, które przeprowadzały tego typu emisje w 2020 r., znajdziemy spółki założone kilka miesięcy wcześniej, firmę, która zbudowała wielopiętrową strukturę holdingową powiązaną kapitałowo i osobowo czy wreszcie firmę, której celem emisji jest odkupienie nieruchomości od głównego akcjonariusza. Są też przykłady spółek, których wskaźniki zadłużenia czy płynności dalece wykraczają poza standardy rynku kapitałowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas