Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.02.2021 05:00 Publikacja: 01.02.2021 05:00
Foto: Adobestock
Banki są nadpłynne i nie potrzebują dodatkowych pieniędzy, a jedną z konsekwencji polityki realnie ujemnych stóp procentowych prowadzonej przez NBP jest coraz bardziej dyskusyjna transakcyjność wskaźników referencyjnych. Bo skoro największe banki nie chcą przyjmować depozytów, to w jaki sposób wyceniają koszt pozyskania depozytów i kwotują później stawki WIBOR na codziennych fixingach? Uczestnicy fixingów są zobowiązani do realizacji transakcji po zakwotowanej stawce (lecz tylko do pewnej, niewielkiej z punktu widzenia banku kwoty), ale w przypadku WIBOR oznacza to obowiązek złożenia depozytu (którego druga strona zwykle wcale nie chce). Stawki WIBID – po której banki są skłonne przyjmować środki innych banków – są ujemne do jednego miesiąca, za trzymiesięczny depozyt uczestnicy fixingu są gotowi płacić 0,01 proc. (tyle samo, co na lokatach). W środku kryzysu sprzed ponad dekady WIBOR stał się instrumentem martwym, ponieważ banki traciły zaufanie do siebie. Dziś transakcji nie ma, ponieważ banki mają zbyt dużo pieniędzy. Ale skutek jest ten sam.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas