Obligacje: Ile można zarobić na inflacji?

Od maja 2020 r. warunki emisji obligacji wszystkich typów obligacji oszczędnościowych uległy zmianie na gorsze dla ich nabywców, ale – jak widać – nie ostudziło to zapędów kupujących.

Publikacja: 08.03.2021 05:00

Obligacje: Ile można zarobić na inflacji?

Foto: Adobestock

Inwestorzy, którzy chcieliby włączyć obligacje antyinflacyjne do portfeli, powinni pamiętać, że ich oprocentowanie w pierwszym roku jest stałe i wynosi 1,3 proc. dla papierów czteroletnich i 1,7 proc. dla obligacji dziesięcioletnich.

Dopiero w kolejnym roku odsetkowym oprocentowanie będzie naliczane według wzoru inflacja plus 0,75 pkt proc. marży (obligacje czteroletnie) lub inflacja plus 1 pkt proc. (papiery dziesięcioletnie). Trzeba też pamiętać, że wysokość oprocentowania ustalana jest na podstawie znanych już oficjalnych statystyk GUS. Dla przykładu – obligacje kupione w marcu wejdą w nowy okres odsetkowy w marcu 2022 r., a do ustalenia oprocentowania brana będzie pod uwagę wysokość inflacji w styczniu 2022 r., którą GUS ogłosi w lutym przyszłego roku. Z tego powodu warto rozłożyć zakupy obligacji na kilka różnych miesięcy – pozwoli to uśrednić wynik i uniezależnić go od jednorazowych wahań. Niemniej początek roku zwykle jest dobrym okresem dla inflacji – w życie wchodzą nowe podatki i opłaty np. za media, których dostawa częściej drożeje, niż tanieje.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Trend kompresji marż
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Obligacje
Z papierów długoterminowych jest jeszcze sporo do wyciągnięcia
Obligacje
Częściowy wzrost zadłużenia dużych deweloperów z Catalyst
Obligacje
MF uprzedza ruch RPP i tnie oprocentowanie obligacji skarbowych
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Obligacje
Obligacje mogą zyskiwać
Obligacje
Rynek korporacyjny może się jeszcze rozkręcić