Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.05.2021 08:35 Publikacja: 10.05.2021 08:35
Foto: Adobestock
Obecnie rentowność 10-letnich papierów dobija do 1,7 proc., to jest poziomu najwyższego od początku kwietnia, ale 2020 r. A w ciągu trzech miesięcy rentowność 10-letnich obligacji wzrosła z 1,14 do 1,68 proc. – o 54 pkt bazowe.
Przecena obligacji – jak wspomniano – przełożyła się na wyniki posiadających je w portfelu funduszy. W skali trzech miesięcy (czyli od czasu, gdy rentowności zaczęły odbijać po osiągnięciu dołka) wszystkie fundusze tej kategorii są na minusie, przy czym straty sięgają od 0,7 do 2,8 proc. Co ważne, największe straty w tym okresie zanotował Generali Obligacje Aktywny. Fundusz, który w skali roku wciąż może pochwalić się najwyższą stopą zwrotu (+5,9 proc.), opierał swój portfel na długoterminowych obligacjach skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa papierach Polskiego Funduszu Rozwoju, przy czym w tym wypadku naprawdę oznacza to papiery zapadające w latach 2027–2030, czyli te najbardziej podatne na wahania wyceny. Agresywna strategia opłacała się do czasu, kiedy rentowności obligacji spadały. Przy czym – ponieważ obecnie rentowności są już wyższe niż rok temu, do wypracowania rocznej stopy zwrotu nie wystarczyło po prostu trzymanie obligacji – zarządzający funduszem musiał udanie zarządzać swoimi pozycjami i zwiększać je w okresie korekt oraz redukować, kiedy rentowności osiągały dołek. Jednak tego rodzaju strategia niesie też ryzyko pomyłki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas