Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.12.2021 05:00 Publikacja: 13.12.2021 05:00
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Trzeba jednak pamiętać, że taka wysokość odsetek może być już trudna do uniesienia, w szczególności przez emitentów, którzy polegają na obligacjach jako głównym źródle finansowania działalności. Drugą zmienną jest w tym wypadku uzależnienie kondycji klientów danego emitenta od wysokości stóp procentowych.
Tak. Deweloperzy to właśnie ta grupa emitentów, która może zostać najmocniej dotknięta. Nawet przy obecnych cenach mieszkań raty kredytów mieszkaniowych wzrosną o ok. 40 proc. (przy 30-letnim okresie spłaty) w porównaniu do stanu sprzed podwyżek. A rentowność obligacji spowoduje, że posiadacze gotówki mogą woleć obligacje od mieszkań – rentowność najmu mieszkań już teraz jest niższa niż odsetki od obligacji. Z tego powodu szybki wzrost stóp procentowych i stawek WIBOR jest nie tylko powodem do radości, ale także do zmartwień. Jak mawia Warren Buffett – odpływ pokazuje, kto pływał na golasa. Warto stawiać na emitentów ubranych w niskie wskaźniki zadłużenia i o wysokiej płynności gotówkowej. W przypadku naszego rynku obligacji wcześniej czy później zwykle okazywało się, że 5 proc. pewnego zysku dawało lepszy zwrot niż 8 proc. przy wyraźnie wyższym ryzyku kredytowym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas