Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Emitent, który przed podwyżkami stóp płacił za obligacje 5 pkt proc. ponad WIBOR 6M, po wzroście tego ostatniego do 2,5 proc. zanotuje ponad 40-proc. wzrost kosztów odsetkowych. Emitent, który płaci 1 pkt proc. marży, zanotuje wzrost kosztów odsetkowych o... 180 proc. A jeśli WIBOR – zgodnie z prognozami – dotrze do 3,5 proc., wzrost kosztów sięgnie odpowiednio 62 proc. i 260 proc.
Dla emitentów, którzy gros finansowania pozyskują z rynku obligacji, zmiany będą miały realne przełożenie na wynik netto, choć trudno jeszcze o konkretne prognozy. Przed emocjonalnymi reakcjami inwestorów powinna chronić świadomość, że koszty rosną z naprawdę niskiej bazy. Choć dla kogoś, kto płacił 5,25 proc. odsetek, skok do 8,5 proc. nie będzie bezbolesny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W strukturze posiadaczy skarbowych papierów wartościowych zagraniczne podmioty odgrywają coraz mniejszą rolę. Ich miejsce wypełniają krajowi inwestorzy instytucjonalni i indywidualni.
Zagraniczne fundusze, po sporych zakupach na początku roku, trzeci miesiąc z rzędu zredukowały zaangażowanie w polskie papiery skarbowe. Rynek pozostaje jednak chłonny dzięki krajowym inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym. Pytanie, jak długo.
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?
Kłopoty Ghelamco i przecena obligacji to najgoręcej dyskutowany temat, jeśli chodzi o deweloperów na rynku długu korporacyjnego. Jednak kolejni przedstawiciele branży są w stanie plasować spore transze.