Jak szacują eksperci firmy Cushman & Wakefield, wartość w i połowie 2018 r. wartość transakcji była o 113 proc. wyższa niż rok wcześniej. Zdaniem analityków C&W, optymizm inwestorów nie powinien osłabnąć w najbliższych kwartałach. Można oczekiwać, że wartość transakcji w całym roku sięgnie ponad 6 mld euro. W 2017 r. było to 5 mld euro.
W I półroczu najwięcej, bo 1,9 mld euro, inwestorzy ulokowali w nieruchomości handlowe. To ponad dwa razy tyle, co rok wcześniej. Mimo niedzielnego zakazu handlu do inwestowania w sektor zachęca wzrost sprzedaży detalicznej. Największą transakcją był zakup przez Griffin Real Estate z partnerami portfela 28 nieruchomości handlowych (m.in. centra handlowe M1) za 1 mld euro.
0,94 mld euro inwestorzy przeznaczyli na zakup biurowców, to o 260 proc. więcej niż rok wcześniej. Kapitał kuszony jest utrzymującym się silnym popytem najemców i spadkiem wskaźnika pustostanów. Do tego dochodzi perspektywa wzrost czynszów i atrakcyjniejsze stopy kapitalizacji niż na zachodzie Europy.
0,34 mld euro zainwestowano w nieruchomości logistyczno-przemysłowe. Magazyny cieszą się niesłabnącym popytem najemców, tu również spodziewany jest wzrost czynszów.
W przypadku hoteli ulokowano 69 mln euro, relatywnie niska kwota jest efektem braku obiektów do kupienia na naszym rynku. Prężny rozwój branży turystycznej pozwala oczekiwać, że sytuacja się poprawi.