Jedną ze strategii stosowanych przez deweloperów jest nabywanie dużych działek pod zabudowę wielofunkcyjną. Pozwala to na efektywne wykorzystanie parceli, które np. z powodów planistycznych nie nadawałyby się na zabudowę wyłącznie mieszkaniową czy tylko komercyjną. Tym bardziej że coraz trudniej o działki w dobrych miejscach, które pozwalałyby na budowę osiedla albo biurowca. Za mixed-use przemawia też moda – nowe wielkomiejskie pokolenia chcą mieszkać, pracować i korzystać z rozrywki w jednym miejscu.
Jak wskazują analitycy amerykańskiego oddziału Colliers International, zalety inwestycji wielofunkcyjnych to m.in. poprawa jakości życia na danym obszarze oraz korzyści ekonomiczne dla deweloperów, inwestorów i społeczności. Tego rodzaju projekty przyciągają nowych mieszkańców i biznes, co wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo całej okolicy, ponadto im więcej mieszkańców, tym lepsza baza dla rozwoju części handlowej. Mixed–use to również odpowiedź na zmiany pokoleniowe. Millenialsi (22–37 lat) dominują na rynku pracy, firmy muszą ich przyciągać przestrzenią wolną od samochodów i sprzyjającą zacieśnianiu więzi społecznych. Z kolei pokolenie baby boomers (54–72 lata) przechodzą na emeryturę, wiele osób z tej grupy przenosi się do mniejszych domów i mieszkań albo decyduje się na najem zamiast utrzymywania własnego lokum. Projekty wielofunkcyjne mogą być atrakcyjne dla obu tych grup.
Koneser już gotowy
Na polskim rynku jednym z pierwszych przedsięwzięć tego typu jest Koneser na warszawskiej Pradze. Projekt realizowany jest przez BBI Development i Liebrecht & wooD. Giełdowa spółka odpowiada za część mieszkaniową, a belgijski partner za biurowo-usługową. Apartamenty i lofty sukcesywnie przekazywane są nabywcom, część komercyjna została oddana formalnie w ostatnich dniach. Na 5 ha terenów dawnej fabryki wódki powstał kompleks o łącznej powierzchni 88 tys. mkw. W 19 budynkach (w tym dziewięciu zabytkowych) połączono funkcje mieszkaniowe, biurowe, handlowe, usługowe, hotelowe i wystawiennicze.
Na kompleks składa się około 350 mieszkań, 25,5 tys. mkw. biur, niemal 22 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej, z czego 30 proc. zajmie gastronomia. W Koneserze znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, a także 8,5 tys. mkw. przestrzeni eventowej. Całości dopełni pierwszy w stolicy hotel Moxy (sieć Marriott), otwarty na przełomie 2018 i 2019 r.).
– Trudno mówić o formalnym otwarciu, bo tak naprawdę Koneser nigdy nie został zamknięty – mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, dyrektor generalny Liebrecht & wooD Poland. – Kiedy w jednej części trwała budowa, w innej tętniło życie. Tu odbywały się kultowe już wydarzenia kulturalno-artystyczne. Mówimy raczej o przywróceniu Konesera miastu niż o oficjalnym otwarciu z tradycyjnym przecinaniem wstęgi – dodaje.