Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przed magazynami dobre perspektywy.
W I półroczu w nieruchomości logistyczno-przemysłowe w Polsce inwestorzy zainwestowali 338 mln euro (1,45 mld zł) – szacuje Savills. To rekordowy wynik. W ostatnich pięciu latach nakłady rosły w tempie około 20 proc. rocznie – i ten trend może się utrzymać.
– Dynamika zmian zachodzących w handlu tradycyjnym oraz w sektorze e-commerce stanowi ogromną siłę napędową dla rynku nieruchomości magazynowych. Rozwój handlu oparty na budowie wielu kanałów sprzedaży, które wzajemnie się uzupełniają, wymaga spójnego zarządzania łańcuchem dostaw, a co za tym idzie – odpowiedniego zaplecza logistycznego, począwszy od dystrybucji na poziomie centralnym po tzw. logistykę ostatniej mili, czyli dostarczenie produktu do klienta docelowego – mówi Michał Stępień z działu doradztwa inwestycyjnego w Savills. – Część sieci handlowych buduje własne sieci dystrybucji, inne decydują się na outsourcing usług logistycznych i powierzenie zarządzania łańcuchem dostaw wyspecjalizowanym firmom. Obie strategie są źródłem popytu na powierzchnie magazynowe, a tym samym dobrej koniunktury na rynku najmu powierzchni magazynowych. Co ważne, uwarunkowania rozwoju rynku logistycznego mają charakter długofalowy – u ich podłoża znajdują się bowiem rozwój technologii mobilnych, mających obecnie kluczowy wpływ na zachowania zakupowe konsumentów, oraz zmiany w strukturze demograficznej – a to z kolei ma znaczenie dla rynku inwestycyjnego, na którym dyskontuje się nie tylko bieżące przepływy, ale również oczekiwania co do przyszłości – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
1,5-1,7 mld euro to szacowana wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce. Inwestorzy są wybredni. Cieszy relatywnie duży udział rodzimego kapitału.
Obniżki stóp procentowych mogą wpłynąć nie tylko na zwiększenie zdolności kredytowej klientów, ale i na wzrost cen mieszkań.
W I kwartale udział rodzimego kapitału był rekordowy, sięgając prawie 20 proc. REIT-y dałyby tutaj zdecydowanie większe pole do popisu – mówi Katarzyna Gajewska, nowa szefowa działu badań rynku w CBRE.
Biura szybciej znikają z oferty, ponieważ część firm chciała zdążyć z przeprowadzką przed wakacjami. Koszty najmu powierzchni do pracy już są w trendzie wzrostowym. A może być jeszcze drożej.
Wakacje nie w pokoju hotelowym, ale we własnym mieszkaniu? Polskie miasta wypoczynkowe oferują setki gotowych lokali. Jak gruby portfel trzeba mieć, by iść na zakupy?
Nie planujemy tworzyć banku ziemi, stawiamy na szybszy obrót kapitału – mówi Michał Stępień, dyrektor zarządzający rozwojem Speedwella w Polsce.