Rynek nieruchomości logistyczno-przemysłowych to wygrany pandemii, wciąż ma ogromny potencjał wzrostu, ale i jego uczestnicy stoją przed wyzwaniami.
Motory wzrostu
– Dla P3 ubiegły rok był wyjątkowo udany, podpisaliśmy umowy najmu na ponad 380 tys. mkw. Rozpoczęliśmy budowę obiektów o powierzchni ponad 150 tys. mkw. w kluczowych parkach logistycznych, a także w zupełnie nowej lokalizacji miejskiej, w Warszawie – mówi Bartłomiej Hofman, dyrektor zarządzający P3 Logistic Parks w Polsce. – Zakończyliśmy budowę ponad 70 tys. mkw. magazynów, warto tu wspomnieć o liczącym 83 tys. mkw. obiekcie dla Westwing (sprzedawca mebli i artykułów wyposażenia wnętrz – red.) w parku P3 Poznań – to jak dotychczas nasz największy projekt – wylicza.
Na koniec 2021 r. w budowie było ponad 140 tys. mkw. – Wiedząc, ile nowych gruntów udało nam się ostatnio pozyskać i jakie możliwości daje nasz bank ziemi, ta liczba w nadchodzących miesiącach będzie nadal rosnąć – mówi Hofman. – Do naszego portfela w ostatnim czasie dołączyły m.in. działki we Wrocławiu, Łodzi i Bydgoszczy, które zostaną przeznaczone pod logistykę miejską. Zapotrzebowanie na ten rodzaj obiektów wynika w dużej mierze z rosnącej popularności handlu internetowego, a co za tym idzie zmieniających się oczekiwań konsumentów, którzy zamówienia złożone online chcą otrzymywać jak najszybciej – nawet tego samego dnia. To wyzwanie, przed którym stoją dziś nie tylko kurierzy i operatorzy logistyczni, ale także deweloperzy, którzy chcą zapewnić swoim klientom odpowiednie powierzchnie w atrakcyjnych lokalizacjach. Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i także w tym roku będziemy pracować nad zakupem kolejnych działek w całym kraju – zaznacza. Cały czas P3 będzie rozwijać parki o potencjale interregionalnym, pozwalające stawiać wielkopowierzchniowe obiekty.
E-commerce to paliwo napędzające wzrost rynku – na jak długo go starczy? Jakie inne motory popytu postrzegacie jako kluczowe? Może nearshoring, czyli przenoszenie operacji z odległych zakątków do Europy? – Dynamiczny wzrost udziału sektora e-commerce w rynku magazynowym to trend ogólnoświatowy, który w ostatnim czasie jest wyraźnie widoczny także w Polsce, i spodziewam się, że będzie on nadal przybierał na sile. Według prognoz wartość tego rynku w Polsce w 2026 r. będzie na poziomie 162 mld zł, co oznacza średnioroczny wzrost o 12 proc., i spowoduje jeszcze większy popyt na powierzchnię magazynową obsługującą ten sektor – mówi Hofman. – Handel elektroniczny to dla wielu konsumentów obecnie preferowany kanał zakupów i konieczna jest reorganizacja łańcucha dostaw, działań logistycznych i dostosowania przestrzeni magazynowej, którą wiele firm już podejmuje. Dodatkowo w szczycie pandemii obserwowaliśmy zwiększone zapotrzebowanie na powierzchnie buforowe, na których firmy składują zapasy, tak aby w przypadku potencjalnych przerw lub opóźnienia dostaw produktów wytwarzanych, np. w Azji, móc zapewnić klientom w miarę stabilny dostęp do towarów – dodaje.
Menedżer zaznacza, że dotychczas trend nearshoringu dotyczył przede wszystkim centrów usług wspólnych. – Jednak ostatnie zawirowania na światowych rynkach wywołane pandemią sprawiają, że przenosi się on na inne gałęzie gospodarki, w tym na produkcję i e-commerce. Zaburzone łańcuchy dostaw sprawiły, że coraz więcej firm rozważa przenoszenie produkcji z powrotem do Europy. Już dziś widzimy, że jedną z przyczyn dynamicznego rozwoju sektora magazynowego w Polsce jest m.in. przenoszenie tu obsługi rynków zagranicznych – mówi Hofman. – Nasz kraj może pochwalić się dobrą komunikacją z rynkami zachodnimi, a ponadto, jest konkurencyjny pod względem kosztów pracy. Różnica wynagrodzeń zapewne z czasem będzie się zacierała, ale zanim to nastąpi, rynek będzie się nadal rozwijał. Na korzyść deweloperów zmieniły się także przyzwyczajenia konsumentów, którzy coraz więcej kupują online i wymuszają na firmach posiadanie rozbudowanej sieci magazynów. Ponadto, dużą szansą jest dla nas rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli idei odtworzenia dróg handlowych łączących kraje Środka z Europą i Bliskim Wschodem z wykorzystaniem transportu morskiego i kolejowego. Polska może stać się bramą dla towarów trafiających do UE .