Bitcoin szybko przełamuje kolejne bariery. Wrócił do poziomu z jesieni 2021 roku

Zakupy inwestorów instytucjonalnych oraz napływy kapitału do bitcoinowych ETF-ów mocno przyczyniły się do wzrostu kursu najpopularniejszej kryptowaluty.

Publikacja: 28.02.2024 06:00

Bitcoin szybko przełamuje kolejne bariery. Wrócił do poziomu z jesieni 2021 roku

Foto: AdobeStock

Kurs bitcoina przebił we wtorek 57 tys. USD, czyli najwyższy poziom od listopada 2021 r. Najpopularniejsza kryptowaluta zyskała od początku roku blisko 30 proc. wobec dolara, a przez ostatnie 12 miesięcy zdrożała o ponad 140 proc. Zyskuje ona w dużym stopniu dzięki popytowi ze strony inwestorów instytucjonalnych. Do rekordowego poziomu z listopada 2021 r. (wynoszącemu, według danych Bloomberga, 68 991,85 USD) jeszcze sporo brakuje, ale w nadchodzących miesiącach ma on szansę, by zbliżyć się do rekordu. Służyć może mu choćby tzw. halving, czyli zbliżające się ograniczenie wzrostu podaży bitcoina o połowę.

Większe napływy

W ostatnich dniach impulsem do zwyżek notowań najpopularniejszej waluty były zakupy dokonywane przez amerykańską firmę MicroStrategy. W poniedziałek ujawniła ona, że kupiła 3 tys. bitcoinów za około 155 mln USD. Wcześniej przedstawiła natomiast sprawozdanie mówiące, że posiada około 190 tys. bitcoinów wartych obecnie blisko 10,5 mld USD. Ta spółka stała się więc największym znanym posiadaczem bitcoinów na rynku. Ujawnione przez nią zakupy stały się impulsem do kupowania dla innych inwestorów.

– Inwestorzy dostali zachętę od kryptowalutowych byków, takich jak MicroStrategy. Zachęcające dla nich były również rekordowe napływy do ETF inwestujących w bitcoina – twierdzi Greta Yuan, szefowa działu analiz na platformie aktywów cyfrowych VDX.

Czytaj więcej

Bitcoin. Mimo dotkliwych strat drobni gracze wracają

Fundusze typu ETF inwestujące w bitcoina na rynku spotowym działają w USA od 11 stycznia. Od tamtej pory napłynęło do nich 6,1 mld USD netto. Dziewięć funduszy doświadczyło w tym czasie napływów kapitału netto. (Z dziesiątego i zarazem największego spośród nich – Grayscale Bitcoin Trust – odpłynęło jednak w ciągu 31 sesji 7,4 mld USD netto. Inwestorzy przenosili pieniądze do funduszów oferujących im dużo niższe opłaty i prowizje). To może sugerować, że zainteresowanie bitcoinem wśród inwestorów rośnie. Kryptowalutowe byki liczą również na to, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaakceptuje powstanie również ETF inwestujących na rynku spotowym w ethereum, czyli drugą kryptowalutę pod względem kapitalizacji.

Kapitalizacja całego rynku kryptowalut sięgała we wtorek po południu 2,14 bln USD (z czego 1,113 bln USD przypadało na bitcoina, a 391 mld USD na ethereum). W dołku z 2022 r., czyli w okresie po upadku aferalnej giełdy kryptowalutowej FTX, wynosiła ona 880 mld USD.

Wspierająca polityka

Kryptowaluty zyskiwały w ostatnich tygodniach, choć inwestorzy zrewidowali w tym czasie oczekiwania co do obniżek stóp procentowych w USA. Przestali się spodziewać pierwszego cięcia w marcu, a przesunęli swoje oczekiwania na maj i czerwiec.

– Bycza dynamika na rynku kryptowalut utrzymuje się pomimo wzrostu rynkowych stóp procentowych – zauważa Sean Farrell, strateg z Fundstrat Global Advisors.

Podobnie jak zmiana oczekiwań wobec polityki Fedu nie przeszkodziła indeksowi giełdowemu S&P 500 w biciu rekordu za rekordem, tak nie zniechęciła ona inwestorów do kupowania kryptowalut. Bitcoinowy indeks chciwości i strachu sięgał we wtorek 79 pkt, co oznacza, że na rynku panuje „ekstremalna chciwość”. Taki poziom tego wskaźnika może zwiastować nadchodzącą korektę.

Czytaj więcej

Bitcoinowe „pięć minut” dobiega końca? Teraz czas na inne kryptowaluty?

Na razie jednak na rynku mocno daje o sobie znać nadzieja związana ze zbliżającym się halvingiem. Dojdzie do niego prawdopodobnie pod koniec kwietnia. W jego wyniku liczba bitcoinów emitowanych dziennie przez system zostanie zmniejszona z 900 do 450. Halving występuje raz na kilka lat i zwykle w ciągu 12 miesięcy od takiego wydarzenia bitcoin solidnie zyskiwał.

– Wraz ze zbliżaniem się halvingu bitcoina inwestorzy spieszą się, by zająć najlepsze pozycje przed tym zdarzeniem. Nowy rekord napływów kapitału do bitcoinowych ETF jest dla byczo nastawionych inwestorów czymś, co potwierdza ich pewność siebie – wskazuje Yuan.

– Widzimy bardzo zdrowe środowisko fundamentalne dla bitcoina i wierzymy, że jego cena będzie dobrze wspierana w okolicach obecnych poziomów, z dalszym potencjałem wzrostowym – prognozuje Manuel Villegas, analityk z banku Julius Baer.

Bycze nastroje na rynku to w dużym stopniu skutek styczniowej decyzji SEC o zaakceptowaniu ETF na bitcoina. Nie wszędzie jednak regulatorzy prowadzą przyjazną politykę wobec kryptowalut. W Hongkongu chcą oni ograniczyć działalność kantorów, witryn internetowych i automatów oferujących wymianę bitcoina na inne waluty. W Nigerii w zeszłym tygodniu zablokowano dostęp do giełd kryptowalutowych, by wesprzeć nairę, czyli lokalną walutę, która straciła od początku roku ponad 40 proc. do dolara.

Kryptowaluty
Waluty cyfrowe banków centralnych nie zastąpią bitcoina i spółki
Kryptowaluty
Akceptacja ETF na Ether
Kryptowaluty
SEC uchyla drzwi dla etherowych funduszy ETF
Kryptowaluty
Oczekiwanie na decyzję SEC znów rozgrzało rynek kryptowalut
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Kryptowaluty
Czy stagflacja pogrąży bitcoina?
Kryptowaluty
Rynek liczy, że SEC zatwierdzi ETF-y na ether