Bitcoin na czele

Pod koniec pierwszego kwartału bitcoin był najczęściej posiadaną kryptowalutą wśród polskich inwestorów na eToro - odnotował wzrost o 127 proc. w zestawieniu rocznym.

Publikacja: 13.04.2022 13:16

Bitcoin na czele

Foto: Adobe Stock

W I kwartale 2022 r., inwestorzy indywidualni przyspieszyli tempo inwestowania w tzw. kryptowaluty workhorse ("konie robocze"), wybierając tokeny często oparte na blockchainie ethereum, ale z konkretnymi, alternatywnymi przykładami użycia.

Osiem na dziesięć tokenów z największym wzrostem w I kwartale to tokeny obecne na platformie eToro krócej niż rok. Tokeny takie jak The Sandbox (+185 proc.) Axie Infinity (+42 proc.) oraz Celo (+34 proc.) i SushiSwap (+26 proc.), w I kwartale, znalazły się najwyżej w polskim rankingu. Inne tokeny, które odnotowały wzrost, to na przykład Solana (+28 proc.) i Bitcoin (+14 proc.).

Szybki wzrost w tak trudnym dla wycen rynkowych okresie wskazuje, że inwestorzy koncentrują swoje działania na kryptowalutach typu workhorse o odrębnych przypadkach użycia. Jednak bitcoin i ethereum nadal znajdują się w pierwszej dziesiątce największych graczy, odnotowując odpowiednio 14 i 12 procent wzrostu.

- To ekscytujące, że wśród największych wzrostów w ciągu ostatnich trzech miesięcy znalazło się wiele mniejszych, prężnie rozwijających się kryptowalut. Warunki rynkowe były trudne, a wyceny się blokowały, ale aktywność na platformie eToro sugeruje, że inwestorzy skupiają większość swoich wysiłków na tokenach użytkowych. Cieszy fakt, że inwestorzy dywersyfikują się i skłaniają w kierunku nowszych kryptowalut, utrzymując jednocześnie zasoby w tokenach o ugruntowanej pozycji - komentuje Simon Peters, analityk rynku kryptowalut w eToro.

W rankingu kryptowalut Cardano spadło na trzecie miejsce, mimo wszystko odnotowując 119-procentowy wzrost w pierwszym kwartale. Ethereum był drugą najczęściej posiadaną kryptowalutą ze 139-procentowym wzrostem w porównaniu do zeszłego roku. Ze wszystkich w zestawieniu, najbardziej pogorszyła się pozycja Litecoin - spadł o cztery miejsca, zajmując tym samym ostatnią pozycję.

Najbardziej spektakularny wzrost otwartych pozycji w ujęciu rok do roku nastąpił w przypadku TRON (+192 proc.), Ethereum (+139 proc.) i Bitcoin (+127 proc.). Jednak - w przypadku wszystkich trzech tokenów - w I kwartale 2022 r. odnotowano niewielką liczbę nowo zakupionych zasobów. TRON spadł o 4 proc., Ethereum wzrosło o 12 proc., a Bitcoin o 14 proc.

TRON znalazł się wśród zaledwie pięciu tokenów, których łączna liczba pozycji na eToro spadła w I kwartale. Największy spadek odnotował ZCASH (-8 proc.), podczas gdy Basic Attention Token spadł o 4 proc. a EOS o 3 proc. Litecoin i Dash spadły o 2 proc., zaś Stellar - o 1 proc.

Kryptowaluty
Bitcoin powyżej 44 tys. dolarów. Co teraz napędza ten rajd? ETF czy Fed?
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Kryptowaluty
Bitcoin przebił 40 tys. dolarów po raz pierwszy od 19 miesięcy
Kryptowaluty
Bitcoin zakasował akcje i złoto. Teraz na muszce 40 tys. dolarów
Kryptowaluty
Największy napływ aktywów do cyfrowych produktów od końcówki 2021 roku
Materiał Promocyjny
Finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii
Kryptowaluty
Fałszywka pod szyldem BlackRock podbiła kurs XRP, rywala bitcoina
Kryptowaluty
#WykresDnia: Czy token SOL uratuje wierzycieli FTX?