W I kwartale 2022 r., inwestorzy indywidualni przyspieszyli tempo inwestowania w tzw. kryptowaluty workhorse ("konie robocze"), wybierając tokeny często oparte na blockchainie ethereum, ale z konkretnymi, alternatywnymi przykładami użycia.

Osiem na dziesięć tokenów z największym wzrostem w I kwartale to tokeny obecne na platformie eToro krócej niż rok. Tokeny takie jak The Sandbox (+185 proc.) Axie Infinity (+42 proc.) oraz Celo (+34 proc.) i SushiSwap (+26 proc.), w I kwartale, znalazły się najwyżej w polskim rankingu. Inne tokeny, które odnotowały wzrost, to na przykład Solana (+28 proc.) i Bitcoin (+14 proc.).

Szybki wzrost w tak trudnym dla wycen rynkowych okresie wskazuje, że inwestorzy koncentrują swoje działania na kryptowalutach typu workhorse o odrębnych przypadkach użycia. Jednak bitcoin i ethereum nadal znajdują się w pierwszej dziesiątce największych graczy, odnotowując odpowiednio 14 i 12 procent wzrostu.

- To ekscytujące, że wśród największych wzrostów w ciągu ostatnich trzech miesięcy znalazło się wiele mniejszych, prężnie rozwijających się kryptowalut. Warunki rynkowe były trudne, a wyceny się blokowały, ale aktywność na platformie eToro sugeruje, że inwestorzy skupiają większość swoich wysiłków na tokenach użytkowych. Cieszy fakt, że inwestorzy dywersyfikują się i skłaniają w kierunku nowszych kryptowalut, utrzymując jednocześnie zasoby w tokenach o ugruntowanej pozycji - komentuje Simon Peters, analityk rynku kryptowalut w eToro.

W rankingu kryptowalut Cardano spadło na trzecie miejsce, mimo wszystko odnotowując 119-procentowy wzrost w pierwszym kwartale. Ethereum był drugą najczęściej posiadaną kryptowalutą ze 139-procentowym wzrostem w porównaniu do zeszłego roku. Ze wszystkich w zestawieniu, najbardziej pogorszyła się pozycja Litecoin - spadł o cztery miejsca, zajmując tym samym ostatnią pozycję.

Najbardziej spektakularny wzrost otwartych pozycji w ujęciu rok do roku nastąpił w przypadku TRON (+192 proc.), Ethereum (+139 proc.) i Bitcoin (+127 proc.). Jednak - w przypadku wszystkich trzech tokenów - w I kwartale 2022 r. odnotowano niewielką liczbę nowo zakupionych zasobów. TRON spadł o 4 proc., Ethereum wzrosło o 12 proc., a Bitcoin o 14 proc.

TRON znalazł się wśród zaledwie pięciu tokenów, których łączna liczba pozycji na eToro spadła w I kwartale. Największy spadek odnotował ZCASH (-8 proc.), podczas gdy Basic Attention Token spadł o 4 proc. a EOS o 3 proc. Litecoin i Dash spadły o 2 proc., zaś Stellar - o 1 proc.