Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Szczególnie szybko rosną zobowiązania gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych. W listopadzie zwiększyły się one o 9,2 proc. rok do roku, po 9 proc. w październiku. I choć w tym przypadku wieloletni rekord padł w sierpniu (9,4 proc. rok do roku), podaż kredytu konsumpcyjnego też jest wciąż w trendzie wzrostowym.
Większość ekonomistów przewiduje, że w 2019 r. polska gospodarka straci impet, a główną tego przyczyną będzie spadek tempa wzrostu wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych. Ma to być efekt wolniejszego wzrostu dochodów z pracy. To z kolei będzie wypadkowa malejącego tempa wzrostu zatrudnienia i stabilizacji tempa wzrostu płac. Czy jest możliwe, że gospodarstwa domowe będą w związku z tym coraz chętniej posiłkowały się kredytem, a finansowane w ten sposób wydatki podtrzymają wzrost konsumpcji?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bank nie może domagać się od konsumenta zwrotu całej kwoty kredytu po unieważnieniu umowy - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Wartość pożyczek bankowych bije rekordy niemal z miesiąca na miesiąc. Na tym rynku hossa trwa w najlepsze – twierdzi BIK. Pomaga tu też zapewne poprawa nastrojów wśród konsumentów.
Od lutego liczba wnioskujących o pożyczkę mieszkaniową jest większa niż w poprzednich miesiącach. Skutek spadku cen mieszkań i nadziei na obniżki stóp.
Rynek już tylko czeka na obniżki stóp procentowych przez RPP. Oczekuje się ich już na posiedzeniu 6-7 maja. Sama nadzieja na cięcie stóp obniżka stawkę WIBOR. To oczywiście dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty mieszkaniowe.
Stawki WIBOR, jak i kontrakty FRA, lecą na łeb na szyję. Dla kredytobiorców oznacza to niższe raty nawet wcześniej, niż RPP obniży stopy procentowe.
Rządowe dopłaty do kredytów mieszkaniowych mają objąć nie tylko rynek wtórny. Ale wśród koalicjantów dalej nie ma zgody. Eksperci wskazują na czynniki ryzyka.