Najmocniej potaniały dziesięcioletnie papiery Wielkiej Brytanii i Grecji, których dochodowości poszły w górę o ponad 25 pkt baz. Blisko 20 pkt baz. wyżej są kwotowane obligacje Włoch i Hiszpanii. Z kolei rentowności dziesięciolatek Niemiec i USA są o 15 pkt baz. wyżej niż na koniec 2023 r. Te pierwsze wróciły powyżej 2,15 proc. Treasury jest handlowany powyżej 4 proc., co jest najwyższym poziomem od połowy grudnia.
Wyprzedaż na rynku długu to konsekwencja ostatnich danych oraz zmiany oczekiwań co do ścieżki stóp procentowych w USA. Po piątkowych danych z rynku pracy spadło prawdopodobieństwo pierwszego cięcia kosztu pieniądza przez Fed na marcowym posiedzeniu. Amerykańska gospodarka wykazuje się dużą siłą i odpornością na wysokie stopy procentowe. W efekcie decydenci z FOMC mogą być mniej chętni do szybkich obniżek stóp w pierwszej połowie roku, co było paliwem do spadków rentowności pod koniec ub.r. Rynek więc czeka na czwartkowe dane o inflacji za grudzień. Mogą one dać dodatkowy impuls do zmian.
Również w strefie euro dane o inflacji przyczyniły się do pogorszenia nastrojów. Wskaźnik cen wzrósł w grudniu do 2,9 proc. z 2,4 proc. miesiąc wcześniej. Perspektywa cięcia stóp procentowych się oddala. Prawdopodobieństwo obniżki w marcu spadło w okolice 40 proc. Choć koszt pieniądza w głównych gospodarkach może utrzymywać się wyżej przez dłuższy czas, niż oczekiwali inwestorzy, to jednak w tym roku dojdzie do obniżek. Będzie to wspierać notowania obligacji.