Prognozuje się znaczące pogorszenie z obecnych (-0,3)% do (-1,5). W przypadku lepszych danych waluta amerykańska powinna w dalszym ciągu zyskiwać na wartości. Gorsze dane mogłyby wskazywać na pogarszającą się sytuację na rynku nieruchomości. W takim przypadku waluta amerykańska mogłaby oddać to co dziś zyskała. Najważniejszym jednak wydarzeniem w dniu dzisiejszym będzie ogłoszenie raportu o stanie gospodarki. Prawdopodobnym jest, iż raport ten nie będzie zawierał nic ponad to co szef Fed B. Bernanke powiedział podczas przesłuchania przed Kongresem. W związku z powyższym waluta amerykańska prawdopodobnie pozostanie w wyznaczonym zakresie zmian.
Złoto straciło dziś w znaczący sposób na wartości. Metal ten uległ deprecjacji z poziomu 681,45 usd/oz do 673,95. Zachowanie na tym rynku potwierdza możliwość umocnienia się waluty amerykańskiej. Możliwe iż metal ten osiągnie poziom ok. 640 usd/oz.
RYNEK KRAJOWY
Rynek krajowy pozostał pod wpływem wydarzeń na świecie. Presja silnego dolara w znaczący sposób osłabiła krajową walutę. Złoty w stosunku do dolara uległ deprecjacji z poziomu 2,7347 do 2,7600. W relacji do euro było to odpowiednio 3,7798 i 3,7818. Dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych nie wpłynęła na notowania naszej waluty. RPP pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie 4,5%. Najważniejszy jednak będzie wydźwięk komunikatu po posiedzeniu. Przecenę naszej waluty potęgować mogą również pogłoski o rozpadzie koalicji i przedterminowych wyborach do Sejmu. W związku z powyższym możliwa jest dalsza przecena złotówki. Giełda w Warszawie w ślad za parkietami za oceanem traciła dziś na wartości. W znaczący sposób potaniały walory spółek surowcowych oraz banków.
Maciej Kowal