EBC pozostawił swoje oprocentowanie na niezmienionym poziomie. Oprócz tego do systemu finansowego wprowadzono kolejne pieniądze-tym razem 42.25 miliarda ?. W USA tymczasem podano dane dotyczące indeksu ISM service oraz ilości nowych podań o zasiłki. Wartość wskaźnika utrzymała się na poziomie 55.8. Odczyty powyżej 50 wskazują na rozwój w danym sektorze.
Ilość nowych podań o zasiłki spadła w ostatnim tygodniu o 19 000 do poziomu 318 000. Dane te zmniejszyły obawy o stan amerykańskiego rynku pracy. Trzeba jednak zauważyć, że średnia z czterech tygodni tych danych osiągnęła swój najwyższy poziom od 20 miesięcy. Dziś poznamy dane dotyczące bezrobocia oraz nowych miejsc pracy. Należy te publikacje śledzić, ponieważ mogą dać rynkowi wskazówki co do dalszej polityki Fed.
Od strony technicznej rynek EUR/USD wygląda na zmęczony dotychczasowym marazmem. Indeks zmienności mierzony wskaźnikiem Chaikin?s Volality znajduje się w ujemnych obszarach w okolicach maksymalnych odchyleń. Teoretycznie oznacza to, iż w każdej chwili zmienność rynku powinna wrosnąć. Nie ma jednak pewności czy zwiększona zmienność przerodzi się w większym trend.
Obaw co do takiego scenariusza rozwoju rynku dostarcza nam wykres tygodniowy EUR/USD. W tym przypadku ten sam wskaźnik badający zmienność rynku znajduje się teraz w okolicach swego maksimum po stronie dodatnich wartości. Oznacza to, iż z tego punktu widzenia zmienność powinna spadać.
Sylwester Majewski