Czy to już początek wyczekiwania na decyzję Fed?

RYNEK MIĘDZYNARODOWY Od dnia wczorajszego dolar pozostaje stabilny. Waluta amerykańska w stosunku do euro pozostaje w konsolidacji pomiędzy 1,3778 a 1,3814. W dniu dzisiejszym rynek powinien pozostać pomiędzy wyznaczonymi poziomami ze względu na wystąpienie szefa Fed B. Bernanke na konferencji w Budesbanku.

Publikacja: 11.09.2007 08:29

Z pewnością inwestorzy będą chcieli usłyszeć informacje dotyczące dalszego kierunku zmian w polityce monetarnej. Wypowiedzi poszczególnych przedstawicieli Rezerwy Federalnej również nie napawają optymizmem. Niektórzy z nich uważają, iż kryzys na rynku finansowym może w dość znacznym stopniu odbić się na całej gospodarce. W dniu dzisiejszym poznamy z Wielkiej Brytanii bilans handlowy. Prognozuje się wartość (-6,4)mld GBP, przy poprzedniej wartości (-6,3). Z Eurolandu będzie to bilans płatniczy za 2 kw. W USA zostanie dziś opublikowany bilans handlu zagranicznego za lipiec. Szacuje się, iż wyniesie on (-59)mld USD, przy ostatniej wartości (-58,14). Potwierdzenie tych danych oznaczałoby, iż pomimo słabnącego dolara można zaobserwować wzrost deficytu w handlu zagranicznym. Najprawdopodobniej zmniejszyłby się on znacząco w przypadku większej deprecjacji waluty amerykańskiej. Najważniejszym jednak wydarzeniem w dniu dzisiejszym będzie wspomniane wcześniej wystąpienie szefa Fed. Giełdy w Nowym Jorku zamknęły się bez wyraźnego kierunku. Indeks Dow Jones zakończył dzień na poziomie 13127,884 pk tj 0,11%. Inne indeksy zakończyły dzień na niewielkich minusach.

Złoto pozostaje w konsolidacji pomiędzy 701,75 usd/oz a 703,40. Stabilne ceny tego metalu potwierdzają zmiany na rynku walut. Metal ten w ostatnich dniach zyskał znacząco na wartości podobnie jak inne metale i towary.

O godzinie 08.24 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3793 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: godziny sesji nocnej nie przyniosły istotnych zmian. W dalszym ciągu znajdujemy się w górnym obszarze ostatniej fali wzrostowej, który określić można poprzez poziomy: 1,3760 - 1,3810. Brak wyraźniejszego odreagowania podczas handlu nocnego jest z pewnością czynnikiem anty dolarowym. Poranny układ wskaźników intraday na dość neutralny charakter. Można w związku z tym przyjąć, że najbliższe godziny upłyną pod znakiem stabilizacji z lekką presją w kierunku południowym. Sygnalną przyśpieszenia tych zmian byłoby trwałe zejście poniżej rejonu: 1,3770 - 1,3760. Czynnikiem destabilizującym taki scenariusz jest duża zmienność wskaźników sugerująca możliwość aktywacji strony popytowej. Najważniejsze w związku z tym, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku sesji okazać się mogą najbliższe godziny. Technicznie weszliśmy w obszar historycznych szczytów, co skutkować powinno przynajmniej ograniczeniem impulsów popytowych.

RYNEK KRAJOWY

Zakres zmian polskiej waluty w stosunku do dolara w ciągu ostatnich kilku godzin był ograniczony poziomami 2,7431 i 2,7554. W relacji do euro było to odpowiednio 3,7890 i 3,8003. Z powodu braku w dniu dzisiejszym danych makroekonomicznych z naszego kraju rynek nasz pozostanie pod wpływem wydarzeń na świecie. MF zaproponuje przyjęcie rządowi budżetu, gdzie deficyt wynosi 28,16 mld. Jednak ze względu na przyjmowanie kontrowersyjnych pomysłów przez Sejm może być to mało prawdopodobne. Ze względu na wcześniejsze wybory ciężko o rozsądek w podejmowaniu decyzji dotyczących wydatków. Giełda w Warszawie straciła w dniu wczorajszym na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 3442,26 pkt tj. (-1,81)%. Przypadku rynku kasowego jak również walutowego można zaobserwować ujemną korelację. Może to świadczyć o zbliżającym się końcu danego ruchu. Nasuwa się tylko pytanie który rynek wyrówna do którego?

O godzinie 08.27 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,7908, a za dolara 2,7474 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: godziny sesji nocnej nie przyniosły istotnych zmian. Jedynym faktem na większości krosów z udziałem złotego jest utrzymanie się wskazywanych we wczorajszym komentarzu istotnych wsparć. Na rynku pary USD/PLN jest to obszar 2,7400 - 2,7450. Utrzymanie się kursu powyżej tego miejsca charakterystycznego również podczas dzisiejszej sesji może być wyraźnym sygnałem umocnienia pozycji byków. Trwałe złamanie tego kluczowego w tym momencie wsparcia bez wydatnej pomocy z rynku eurodolara wydaje się mało realne. Najbliższy opór to obecnie 2,7645. W odniesieniu do pary EUR/PLN utrzymane zostało wsparcie w rejonie 3,7850. Poranny układ wskaźników intraday nie sygnalizuje możliwości spadku poniżej tego poziomu, co oznaczać może, że najbliższe godziny upłynął pod znakiem odreagowania. Najbliższy opór wyrysować można na 3,8000.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem