Świadczy to o złej sytuacji finansowej banków, wywołanej kryzysem na rynku nieruchomości. Oczywiście pożyczki udzielone zostały poniżej ceny rynkowej. Dzisiaj poznamy indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo z Niemiec. Prognozuje się wartość nieznacznie niższą od ostatniego odczytu 104,2. Informacje te nie powinny mieć wpływu na rynek. Z Wielkiej Brytanii opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia BoE. Bardzo często wyniki głosowania mają wpływ na rynek. Inwestorzy po stosunku głosów próbują wywnioskować prawdopodobieństwo przegłosowania oczekiwanej decyzji, czyli zmian kierunku polityki monetarnej. Z USA nie poznamy dzisiaj żadnych danych makroekonomicznych, w związku z czym rynek powinien pozostać stabilny. Giełdy w Nowym Jorku zyskały na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 13232,47 pkt tj. 0,50%.
Złoto nieznacznie straciło na wartości. Metal ten osiągnął poziom 797,55 usd/oz, wracając tym samym do wcześniejszej konsolidacji.
O godzinie 08.15 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4389 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: na przestrzeni ostatnich trzech sesji praktycznie się nie zmieniła. Notowania w dalszym ciągu utrzymują się w bardzo wąskim przedziale zmian wyznaczonym przez dołek z 17.12.2007: 1,4330 i wczorajsze ekstremum: 1,4435. Brak wyraźniejszego wyjścia kursu powyżej 1,4450 (najbliższy opór) powoduje, że obraz techniczny nadal traktować należy, jako zatrzymanie w postaci klina po silnej fali spadkowej. Teoretycznie mówić więc można o utrzymującej się technicznej przewadze niedźwiedzi. Poranny układ wskaźników intraday odznaczający się dużą dynamiką podpowiada jednak, że potencjał do spadków jest zdecydowanie słabszy niż mogłoby to się wydawać. Realne zatem staje się tylko przetestowanie dołków 1,4330 - 1,4345, gdzie widoczne powinno już być wyraźne odnawianie długich pozycji. Na trwałe zejście cen poniżej tych barier trudno jednak liczyć.
RYNEK KRAJOWY